Naukowcy z George Washington University zaprojektowali i skonstruowali prototyp nowego panela słonecznego. Urządzenie składa się z kilku połączonych ze sobą ogniw, które razem przechwytują niemal całą energię obecną w spektrum światła słonecznego. Wynalazek przekształca promieniowanie słoneczne w energię elektryczną z wysoką wydajnością 44,5% i w przyszłości ma szansę stać się najefektywniejszym ogniwem na świecie.
Nowe urządzenie korzysta z koncentratorów fotowoltaicznych (CPV). Soczewki skupiają promienie słoneczne na mikroskopijnym ogniwie o wielkości poniżej 1 mm2. Panel słoneczny działa na światło słoneczne niczym sito. Specjalistyczne materiały w każdej warstwie absorbują energię z konkretnych zestawów długości fal. Dzięki temu wydajność nowego ogniwa fotowoltaicznego jest wyraźnie wyższa i wynosi 44,5%. Dla porównania, efektywność dzisiejszych typowych paneli słonecznych wynosi tylko około 25%.
Dolne warstwy prototypowego ogniwa zawierają materiały oparte o substraty antymonku galu (GaSb), które przechwytują fale krótkie światła słonecznego, zaś na wierzchu znajdują się wysokowydajne ogniwa, wykonane z konwencjonalnych substratów. Procedurę nakładania poszczególnych ogniw wykonano techniką druku transferowego.
Choć nowe ogniwo faktycznie mogłoby zrewolucjonizować pozyskiwanie zielonej energii, prawdopodobnie minie jeszcze wiele lat zanim nastąpi masowa produkcja nowej technologii. Naukowcy sami przyznają, że zbudowanie takiego urządzenia jest obecnie bardzo kosztowne. W przyszłości koszty produkcji z pewnością spadną, lecz zaprojektowanie, zbudowanie i prezentacja urządzenia ma głównie charakter demonstracyjny.
Źródło: tylkonauka.pl
0 komentarzy