Początek roku szkolnego jest dniem na tyle szczególnym, że dziadkowie, odprowadzając wnuków po raz pierwszy do szkół, wspominają swoje szkolne lata i chętnie dzielą się refleksjami z każdym, kto potrafi ich słuchać.

Gmina Górowo Iławeckie jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, prócz samego miasta, miała jeszcze kilkanaście szkół wiejskich, w których nauczali głównie absolwenci Państwowego Liceum Pedagogicznego w Bartoszycach. Szkoły znajdowały się we wsiach: Dwórzno, Glądy, Janikowo, Pieszkowo, Zielenica, Wiewiórki, Woryny, Nowa Wieś, Toprzyny, Krasnołąka, Dęby, Kamińsk, Kandyty, Kiwajny, Sągnity.

Częste reformy systemu oświaty spowodowały, że przestały istnieć małe wiejskie szkoły, pojawiły się natomiast nowe (Kandyty, Kamińsk, Sągnity). Tak oto, w sposób niejako naturalny, dawne szkolne budynki zaczęły pełnić inne funkcje. Część z nich dzisiaj to budynki mieszkalne różnej jakości, w wielu z nich mieszczą się świetlice miejskie, niektóre podupadają.

W pierwszym dniu roboczym nowego roku szkolnego odwiedziliśmy wsie gminy Górowo Iławeckie odszukując dawne szkoły (zarówno te, zbudowane przed 1939 rokiem i te późniejsze). Rezultaty odwiedzin były skrajnie różne – od prób konfrontacji ze strony osób podających się za właścicieli parcelek, do miłych i ciekawych rozmów.

Na pewno w czasie krótkiej ekspedycji warto było zatrzymać się w Worynach, gdzie teren jest pięknie uporządkowany (sam budynek szkoły chyba już jest niewiele wart), centrum wsi uzupełnione ciekawymi artefaktami i podana jest informacja na tablicach ogłoszeniowych. Także wyjątkowo wygląda dawna szkoła w Kamińsku, gdzie mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej. Inne obiekty także warte są uwagi, niemniej odwiedzający może mieć mieszane uczucia, szczególnie w porównaniu z tym, o czym opowiadali starsi.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content