Znane nam dzisiaj jasełka, czyli przedstawienia bożonarodzeniowe, zwyczaj wystawiania których przywędrował do Polski z Włoch w XVI wieku, znamy głównie ze spektakli prezentowanych w przedszkolach, szkołach, kościołach i TV.
Jasełkami przeważnie nasi uczniowie kończą dzień nauki przed przerwą na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Tego dnia szkolne korytarze rozbrzmiewają melodiami kolęd i pastorałek, i wszędzie przechadzają się gromadki aniołków, pasterzy, króli. To młodzi artyści przygotowujący się do występu przed publicznością złożoną z kolegów, rodziców i nauczycieli.
W Górowie Iławeckim w SP 2 jasełka przygotowali 22 grudnia pod opieką swoich wychowawczyń uczniowie klas drugich, natomiast z wiązanką kolęd i pieśni bożonarodzeniowych wystąpił szkolny chór. Przed spektaklem przedstawiciele klas przełamali się z dyrektorem opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.
W spektaklu jasełkowym, zgodnie z uświęconą wiekami tradycją, wystąpili pasterze, którzy o narodzinach Zbawiciela dowiedzieli się od aniołów i odwiedzili ubogą stajenkę, by przywitać Dzieciątko. Pojawili się także Trzej Królowie – czyli Kacper, Melchior i Baltazar, którzy przybyli do stajenki i złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę. Były też postaci świata współczesnego i, oczywiście, przedstawiciele danej szkolnej społeczności.
Wszyscy razem, słowem i pieśnią przedstawili inscenizację narodzin Jezusa w Betlejem.
Po spektaklu uczniowie razem z wychowawcami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi poszli do klas na wspólne kolędowanie i poczęstunek.
0 komentarzy