Znane nam dzisiaj jasełka, czyli przedstawienia bożonarodzeniowe, zwyczaj wystawiania których przywędrował do Polski z Włoch w XVI wieku, znamy głównie ze spektakli prezentowanych w przedszkolach, szkołach, kościołach i TV.

Jasełkami przeważnie nasi uczniowie kończą dzień nauki przed przerwą na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Tego dnia szkolne korytarze rozbrzmiewają melodiami kolęd i pastorałek, i wszędzie przechadzają się gromadki aniołków, pasterzy, króli. To młodzi artyści przygotowujący się do występu przed publicznością złożoną z kolegów, rodziców i nauczycieli.

W Górowie Iławeckim w SP 2 jasełka przygotowali 22 grudnia pod opieką swoich wychowawczyń uczniowie klas drugich, natomiast z wiązanką kolęd i pieśni bożonarodzeniowych wystąpił szkolny chór. Przed spektaklem przedstawiciele klas przełamali się z dyrektorem opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.

W spektaklu jasełkowym, zgodnie z uświęconą wiekami tradycją, wystąpili pasterze, którzy o narodzinach Zbawiciela dowiedzieli się od aniołów i odwiedzili ubogą stajenkę, by przywitać Dzieciątko. Pojawili się także Trzej Królowie – czyli Kacper, Melchior i Baltazar, którzy przybyli do stajenki i złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę. Były też postaci świata współczesnego i, oczywiście, przedstawiciele danej szkolnej społeczności.

Wszyscy razem, słowem i pieśnią przedstawili inscenizację narodzin Jezusa w Betlejem.

Po spektaklu uczniowie razem z wychowawcami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi poszli do klas na wspólne kolędowanie i poczęstunek.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content