Znany amerykański futurolog i zwolennik transhumanizmu, Ray Kurzweil, dokonał wielu udanych predykcji. Jego marzeniem jest to abyśmy potrafili budować niezwykle potężne komputery, które swoimi możliwościami przewyższą intelektualnie człowieka, a w przyszłości także wszystkich ludzi na Ziemi. Kurzweil twierdzi, że radykalne zmiany już następują i będą przyspieszać.

Gdy moc obliczeniowa komputerów i zdolności sztucznej inteligencji będą w stanie dorównać człowiekowi, nastąpi tzw. technologiczna osobliwość. Można powiedzieć, że zatrzymanie postępu technicznego będzie wtedy praktycznie niemożliwe. Technologia będzie rozwijać się w lawinowym tempie.

W związku z tym pojawiają się obawy, że roboty i sztuczna inteligencja, gdy już przewyższą ludzi pod względem intelektualnym, zapanują nad naszą cywilizacją a być może zechcą ją nawet unicestwić. Dlatego osoby takie jak Elon Musk czy Ray Kurzweil przekonują, że powinniśmy połączyć się z maszynami, dzięki czemu my też będziemy mogli się rozwijać i nie pozostaniemy w tyle.

Podczas konferencji technologicznej SXSW 2017 Kurzweil powiedział, że do 2029 roku inteligencja komputerów będzie porównywalna do inteligencji człowieka. W latach 30., będziemy posiadali możliwość podłączania naszych mózgów do chmury obliczeniowej. Zaś najpóźniej w 2045 roku nastąpi technologiczna osobliwość.

Brzmi to dokładnie tak jakbyśmy mieli wkroczyć w świat fantastyki naukowej. Już dziś powstają superszybkie komputery i inteligentne oprogramowania, które wielokrotnie zaskakiwały nas swoimi zdolnościami. Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek. Technologia z pewnością radykalnie odmieni nasz świat – nie mamy jednak gwarancji, że będzie to przemiana o pozytywnym charakterze.

Źródło: tylkkonauka.pl

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content