Istnieje wiele metod, które mogłyby nam pozwolić na terraformację Marsa, tj. przekształcenie warunków na tej planecie tak aby były podobne do tych na Ziemi. Teraz agencja NASA wpadła na pomysł stworzenia sztucznego pola magnetycznego.

Kolonizacja Czerwonej Planety spotyka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest narażenie przyszłych astronautów na promieniowanie kosmiczne. Zdaniem NASA, gdyby Mars otrzymał tarczę magnetyczną, kolonizatorzy mieliby zapewnioną ochronę przed zabójczym promieniowaniem. Dodatkowo zapewniłoby ono rozwój łagodnego klimatu na powierzchni tej obcej planety wraz z częściowym przywróceniem atmosfery i niektórych oceanów oraz podwyższeniem temperatur.

NASA proponuje umieszczenie tarczy magnetycznej w punkcie libracyjnym L1. To powinno ochronić Mars przed wiatrem słonecznym – tak przynajmniej wskazują przeprowadzone symulacje.

Uważa się, że sztuczne pole magnetyczne może w znacznym stopniu przyczynić się do przeobrażenia dzisiejszego Marsa w planetę bardziej podobną do Ziemi. Ma to istotne znaczenie, jeśli ludzkość faktycznie chce skolonizować Czerwoną Planetę.

Źródło: tylkonauka.pl

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content