Serwis Wikileaks ujawnił kolejne tajemnice CIA. Tym razem dowiadujemy się, że Agencja przygotowała oprogramowanie atakujące nowo wyprodukowane iPhone’y oraz że co najmniej od 2008 roku infekuje łańcuch dostaw telefonów Apple’a.

Z ujawnionych dokumentów dowiadujemy się, że pracująca w ramach CIA komórka o nazwie Embedded Development Branch przygotowała wiele rodzajów kodu atakującego UEFI komputerów Mac. Jest wśród nich projekt o nazwie „Sonic Screwdriver” w ramach którego opracowano „mechanizm wykonywania kodu na urządzeniach peryferyjnych podczas startu komputera Mac”. Pozwalał on na wystartowanie szkodliwego kodu np. z klipsu USB. Mechanizm infekujący urządzenia peryferyjne znajdował się w zmodyfikowanym przez CIA firmware’u przejściówki pomiędzy złączami Thunderbolt i Ethernet.

Z kolei „DarkSeaSkies” to kod rezydujący w EFI MacBooka Air. Składa się on z modułów „DarkMatter”, „SeaPea” oraz „NightSkies” działających, odpowiednio, na poziomie EFI, jądra i użytkownika. Wykradziona CIA dokumentacja mówi również o wielu innych projektach, w ramach których powstał kod atakujący urządzenia Apple’a.

Dowiadujemy się również, że o ile czasem na zlecenie CIA dokonywane są bezpośrednie ataki na urządzenia, które są w posiadaniu interesujących Agencję osób, to częściej zdarzają się ataki w łańcuchu dostaw. Urządzenia takie są infekowane przez osoby, które mają do nich wówczas dostęp.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content