NASA będzie trenowała astronautów w wirtualnej rzeczywistości

Zanim trafią na Międzynarodową Stację Kosmiczną astronauci przechodzą intensywny trening. Dotychczas głównymi sposobami szkolenia są treningi podwodne i loty w samolocie, gdzie uzyskuje się chwilowe zmniejszenie oddziaływania grawitacji. Jednak dzięki rozwojowi techniki już wkrótce dostępne stanie się trzecia metoda szkolenia – treningi w wirtualnej rzeczywistości.

NASA podpisała umowę z Epic Games na wykorzystanie silnika Unreal, znanego przede wszystkim z gier wideo. NASA użyje go do przygotowania nowych narzędzi do trenowania astronautów. Zanurzymy użytkownika w wirtualnym świecie 3D i nakażemy mu wykonywać zadania w różnych warunkach – wyjaśnia inżynier NASA Matthew Noyes. Im bardziej realistyczny jest trening, tym szybciej reagujesz w świecie rzeczywistym, w sytuacjach krytycznych. A to może ocalić misję, a nawet twoje życie – dodaje.
Dzięki wirtualne rzeczywistości astronauci mogą dokładnie zapoznać się z ISS i oswoić z tamtejszym środowiskiem. A jako, że NASA dokładnie wie, jak wygląda Stacja, może stworzyć bardzo realistyczne otoczenie i pokazać, jak w warunkach braku grawitacji zachowują się znajdujące się tam przedmioty.

Oczywiście pokazanie wirtualnego otoczenia to jedna sprawa, a zapewnienie odczuwania nieważkości to coś zupełnie innego. Noyes nie wyklucza, że wirtualna rzeczywistość zostanie połączona z Active Response Gravity Offload System (ARGOS), urządzeniem, za pomocą którego astronauci są na taśmach utrzymywani w powietrzu i mają w takiej pozycji wykonywać zadania.

Wirtualna rzeczywistość ma olbrzymią zaletę, której nie da się przecenić. Może być ona współdzielona przez wielu użytkowników, możliwy jest zatem jednoczesny trening wielu osób z różnych krajów i sprawdzenie, w jaki sposób ze sobą współpracują.

NASA wykorzysta wirtualną rzeczywistość jako dodatkowe narzędzie uzupełniające. Jednak rozwój technologii daje coraz więcej możliwości. Wiele firm pracuje nad technologiami VR, także tymi wykorzystywanymi w kosmosie. Na przykład jedno z brytyjskich przedsiębiorstw pracuje nad technolgią, która pozwala na symulowanie zdalnego pilotowania robotów za pomocą ruchów własnego ciała.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*