W ubiegłym miesiącu Android stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Z danych firmy StatCounter wynika, że po raz pierwszy liczba podłączonych do internetu użytkowników tego systemu przekroczyła liczbę użytkowników Windows. To krok milowy w historii technologii. Wyznacza on koniec światowej dominacji Microsoftu na rynku systemów operacyjnych. Trwała ona od lat 80. ubiegłego wieku – mówi Aodhan Cullen, dyrektor StatCountera. W marcu udział wszystkich podłączonych do internetu urządzeń z Androidem wyniósł 37,93%. Udziały urządzeń z Windows to 37,91%.

Zmiany lidera wśród systemów operacyjnych można było spodziewać się od pewnego czasu. Android powoli zyskiwał użytkowników, a Windows ich tracił. Nie była ona jednak oczywista. Znacznie starsze od Androida systemy operacyjne Apple’a nigdy nie przebiły popularnością Windows. iOS i macOS miały w marcu 18,3% rynkowych udziałów.

Do utraty przez Windows pozycji lidera rynku systemów operacyjnych przyczyniła się popularność urządzeń przenośnych. Microsoftowi nigdy nie udało się zdobyć popularności na tym rynku, a w obliczu spadającej sprzedaży pecetów i rosnącego zapotrzebowania na smartfony czy tablety było od pewnego czasu jasne, że Windows przestanie być liderem. W ostatnich latach spadek popularności tego systemu był bardzo szybki. Jeszcze w styczniu 2013 roku do Windows należało 75% rynku, a w lipcu 2015 udział ten spadł do 50%.

Niektóre regiony świata to wciąż twierdze Microsoftu. W Ameryce Północnej do Windows należy 39,5% rynku, podczas gdy udziały iOS-a sięgają 25,7%, a Androida 21,2%. Jeszcze mocniejszą pozycję ma Windows w Europie. Tutaj należy doń 51,7% rynku, do Androida 23,6%, a do iOS-a tylko 13,7%.

Facebooktwitter
Kategorie: Technologie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content