Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical odpowiedzialnej za rozwój systemu Ubuntu, ogłosił na łamach serwisu Ubuntu Insights, że Canonical porzuca rozwój środowiska Unity8 oraz nie planuje dalszego rozwoju projektu Ubuntu Phone.

Ruch taki spowodowany jest chłodnymi kalkulacjami. Mimo, że Mark jest zwolennikiem rozwiązań konwergentnych (w szczególności: telefon na swoim ekranie wyświetla interfejs przystosowany do dotyku, a po podłączeniu do dużego monitora przekształca się płynnie w typowy system biurkowy), to jednak podjęte próby stworzenia wolnego oprogramowania w tym kierunku nie przyniosły oczekiwanych skutków.

Unity8 miało być rewolucyjnym środowiskiem graficznym, które wizualnie automatycznie przystosowywałoby się do każdego urządzenia na którym byłoby uruchomione – telefon, tablet, komputer – na każdym z tych urządzeń wyglądałoby dobrze i byłoby wygodne w obsłudze (bez konieczności dodatkowej konfiguracji). W dodatku aplikacje miały być tak przystosowane, aby automatycznie zmieniać tryb wyświetlania w zależności od tego na jakim urządzeniu lub ekranie są używane.

W ramach Ubuntu Phone (Ubuntu Touch) wydanych zostało kilka urządzeń – smartfonów i tabletów – z mobilną wersją Ubuntu, która poza typowymi zadaniami dla tych urządzeń pozwalała już skorzystać z namiastki tego, czym miało być Unity8. Urządzenia te można podłączyć do telewizora bądź innego ekranu (również bezprzewodowo) aby swobodnie korzystać z nich jak z typowych komputerów.

Według Shuttlewortha społeczność open source widziała poczynania Canonical jako zbędną fragmentację rynku (a nie innowację, jak widział to Mark), a przemysł technologiczny nie zainteresował się tymi rozwiązaniami w wystarczającym stopniu, aby zapewnić im rację bytu. Większość firm wolała wybrać gorsze, zamknięte implementacje (ale znanych im producentów) lub własne twory, zamiast oprogramowania open source nad którym pracowali programiści z Canonical.

Tym samym, będąc zadowolonym z dotychczasowych osiągnięć, ale biorąc pod uwagę, że to rynek oraz społeczność decydują które projekty się przyjmą, a które nie, została podjęta decyzja o zaprzestaniu rozwoju nietrafionych pomysłów.

Nie oznacza to jednak, że Ubuntu nie będzie dalej rozwijane czy wspierane. Wręcz przeciwnie, będzie. Wszystkie wersje Ubuntu które zostały wydane będą wspierane zgodnie z ich harmonogramem. Kolejne wersje Ubuntu będą wydawane zgodnie z planem, lecz nastąpią zmiany. Ubuntu 18.04 planowane na kwiecień 2018 roku (będzie to kolejna wersja LTS) pojawi się ze środowiskiem GNOME zamiast Unity. Zmieni się też główny kierunek rozwoju Ubuntu – będą to rozwiązania serwerowe (w szczególności chmurowe) oraz IoT (internet of things) – w tych obszarach Canonical notuje stały wzrost i tam Ubuntu jest doceniane i ciepło przyjmowane. Oczywiście Ubuntu na komputery biurkowe dalej będzie rozwijane, gdyż na tym polu Canonical też odnosi sukcesy.

Poniższy film prezentuje czym mało być Unity8:

Źródło: ubuntu.pl

Facebooktwitter
Kategorie: Linux

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content