Sztuczna inteligencja wzięła udział w egzaminach wstępnych z matematyki na jeden z chińskich uniwersytetów. Ukończyła je szybciej niż konkurenci, jednak zdobyła mniej punktów niż przeciętny kandydat na studia. AI-MATHS rozwiązywała dwie wersje zadań.

Maszyneria składająca się z 11 serwerów ukończyła pierwszy test w ciągu 22 minut i zdobyła 105 na 150 punktów. Studenci mieli na testy 2 godziny. Później AI-MATHS wzięła się z kolejny test. Ukończyła go w 10 minut zdobywają 100 punktów. W ubiegłym roku ten sam test rozwiązywali studenci nauk humanistycznych, którzy zdobyli w nim średnio 109 punktów.

Zarówno pytania jak i odpowiedzi udzielane przez maszynę były wyświetlane na ekranie, a trzyosobowa komisja przyznawała punkty. AI-MATHS zostało stworzone w 2014 roku przez firmę Zhunxingyunxue Technology, która wykorzystała olbrzymie ilości danych, sztuczną inteligencję i technologie rozpoznawania języka naturalnego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku udoskonalimy maszynę tak, że zdobędzie ponad 130 punktów. Naszym celem jest spowodowanie, by sztuczna inteligencja uczyła się matematyki i pojmowała ją tak, jak ludzie – mówi Lin Hui, dyrektor generalny firmy.

Egzaminy wstępne na uczelnię składają się z czterech elementów, a matematyka jest jednym z nich. Pozostałe to język chiński, język obcy oraz test albo z nauk humanistycznych albo ścisłych. SI liczy szybciej niż ludzie, ale wyzwaniem jest dla niej rozumienie języka. Robot miał problem z rozumieniem słów „studenci” i „wykładowcy”, nie zrozumiał pytania i nie otrzymał za nie punktów – wyjaśnia Lin.

Facebooktwitter
Kategorie: Robotyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content