Gorowo.pl

Rozwój energetyki słonecznej oznacza też spore problemy

Obecnie w Chinach szybko rozwija się energetyka słoneczna. A to, oprócz ewidentnych korzyści, niesie też ze sobą zagrożenia. China Renewable Energy Society (CRES) ostrzega, że za 20 lat Państwo Środka będzie miało poważne problemy z bezpiecznym pozbyciem się zużytych ogniw fotowoltaicznych.

CRES ocenia, że do roku 2034 zdemontowane zostaną ogniwa zapewniające około 70 GW mocy, a do roku 2050 w Chinach będzie 20 milionów ton zużytych ogniw. Wyliczenia te są zgodne z szacunkami amerykańskiego Departamentu Energii, który ocenia, że czas życia ogniwa fotowoltaicznego wynosi – w zależności od warunków użytkowania – 20-30 lat.

Zużyte urządzenia do pozyskiwania energii Słońca bardzo trudno poddają się recyklingowi, gdyż zawierają ołów, miedź, aluminium oraz tworzywa sztuczne. Ich recykling wymaga dużych nakładów pracy i energii oraz użycia środków chemicznych, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Dodatkowym problemem jest fakt, że wiele instalacji fotowoltaicznych znajduje się w odległych północno-zachodnich i północnych regionach Chin, podczas gdy zakłady przetwórstwa odpadów zlokalizowane są głównie na wschodzie i południowym-wschodzie Chin. Zakładając nawet, że zużyte ogniwa nie będą wyrzucane gdzie popadnie, to dochodzi dodatkowy koszt związany z długodystansowym transportem.

W Europie przemysł ogniw fotowoltaicznych powołał PV Cycle Association, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów. Koszt takiego przedsięwzięcia to 200 euro za tonę.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*