Są w Polsce miasta i miejsca, które mogą poszczycić się posiadaniem relikwii świętego. To Kraków, Poznań, Chełmno, Lublin, Rudy Wielkie, Kłodzko, Grodzisk i Jasna Góra. Jego relikwie odnaleźć można także i na Ukrainie.

Walentynki w Polsce na dobre przyjęły się po 1990 r. i, niejako, trafiły od razu na podatny grunt, jako miłe i serdeczne święto (ochoczo podtrzymywane przez przemysł rozrywkowy i zabawkarski). Przyjęło się już na dobre, że Walentynki, dzień 14 lutego, obchodzony na wspomnienie św. Walentego, który został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez Papieża Aleksandra VI, już na stałe zagościł w naszym kalendarzu jako jedno z bardziej ulubionych i na nowo „odkrytych” świąt.

tego dnia można bez skrępowania wyrazić swoje uczucie, chociażby wysyłając kartkę z poezją, oczywiście podpisaną: “Twój Walenty” lub “Twoja Walentynka”.

Szczególnie wesoło tego dnia bywa w szkołach na przerwach między lekcjami, kiedy wszyscy, inspirowani przez samorządy, wszystkim darują kolorowe kartki, drobne prezenciki, z których najbardziej cenione są te wykonane własnoręcznie. Szkoła Podstawowa w Górowie Iławeckim walentynki świętowała 13 lutego i też było wesoło.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content