Kolejna konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie „Dwunastka”

Stowarzyszenie „Dwunastka” powstało w 2016 r. i od tego czasu rzetelnie realizuje założone zadania statutowe. W grudniu 2017 r. została oddana do użytku siedziba Stowarzyszenia, która mieści się przy ul. 1 Maja 12 w pomieszczeniach zaadoptowanych po byłej kotłowni centralnego ogrzewania z pozyskanych na ten cel funduszy europejskich.

Stowarzyszenie przygarnęło pod swoje skrzydła diabetyków z Miasta i Gminy Górowo Iław., dla których organizuje cykliczne spotkania, poświęcone problemom profilaktyki i życia z cukrzycą.

W sobotę 23 czerwca zorganizowane zostało kolejne spotkanie. Tym razem w świetlicy Centrum Barka. Zebrani mogli wysłuchać wykładu wybitnego specjalisty z zakresu okulistyki dr. N. med. Sławomira Zalewskiego, właściciela Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS w Olsztynie. Prelegent w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił schorzenia oczu, których bezpośrednią przyczyną jest cukrzyca. Dużo uwagi poświęcił retinopatii, schorzeniu, które późno wykryte i nie leczone, może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Zebrani zadali wiele pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Spośród uczestników spotkania wylosowano dwie osoby, które będą mogły skorzystać z bezpłatnych specjalistycznych badań oczu w Centrum LENS w Olsztynie, ufundowanych przez dr. S. Zalewskiego.

W trakcie wizyty prelegent zwiedził pomieszczenia Centrum Barka, oprowadzony przez jej pracowników p. Joannę Kociłowską i p. Annę Wilczyńską.

– Cieszę się, że mogłem przybliżyć osobom przybyłym na spotkanie wiedzę z zakresu chorób oczu i nowoczesnych sposobów ich leczenia. Chętnie przyjadę tu ponownie. Jestem także pod wielkim wrażeniem wyposażenia i wystroju pomieszczeń, które tutaj zobaczyłem oraz ogromu pracy włożonej na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym – powiedział na zakończenie spotkania dr Zalewski.

Szczególne podziękowania należą się p. prezesowi Piotrowi Baczewskiemu i pracownikom Centrum Barka za pomoc włożoną przy organizacji spotkania.

tekst i foto: Mirosław Mycio

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content