Przyszły, 2019 rok, będzie dla Górowa Iławeckiego rokiem, w którym miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodzić będzie 130-lecie istnienia.

Warto wiedzieć, odwołując się do dawnych kronik, że wniosek o powołanie jednostki w Górowie Iławeckim (niem. Landsberg) został złożony w ratuszu miejskim w 1889 roku. Na jej czele stanął inicjator, miejscowy rzemieślnik, Ferdynand Dunkel. Jego mogiła, aczkolwiek dawno zapomniana i zaniedbana, znajduje się na miejscowym cmentarzu.

Pierwsze zorganizowane ochotnicze jednostki pożarnicze, będące niejako odpowiedzią na realne zapotrzebowanie wynikające z troski o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, powstały w drugiej połowie XIX w. równolegle we wszystkich trzech zaborach.

Zadania OSP to przede wszystkim udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, wypadków oraz innych klęsk i zdarzeń. Jest ich, oczywiście, wiele więcej, a wszystkie wykonywane są z wielkim zaangażowaniem, co powoduje, że strażacy ochotnicy cieszą się w społeczeństwie niesłabnącą sympatią.

Na dzisiaj w całej Polsce jest zarejestrowanych 15785 ochotniczych straży pożarnych. Większość z nich wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i dysponuje nowymi, bądź odnowionymi remizami. Dbają o to lokalne samorządy.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content