Odświętnie ubrane dzieci i młodzież w godzinach porannych na ulicach naszych miast i wsi w pierwszy dzień września niezmiennie od dziesięcioleci oznaczają, że nadszedł nowy rok szkolny. Pierwszoklasiści oraz ich rodzice oczekują go z niecierpliwością i zaciekawieniem, a czasem pewnymi niekoniecznie zasadnymi, obawami. Starsi uczniowie do tego wydarzenia podchodzą nieco inaczej, z wyrobionym już dystansem.

Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęło (wypadło to akurat w poniedziałek 3 września) 4,5 mln uczniów z niemal 24 tys. szkół. Jest on ostatni w obecnej formule, bowiem w kolejnym roku w szkołach nie będzie już uczniów gimnazjów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, w szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach pierwszych około 361 tys. Rok szkolny 2018/2019 będzie pierwszym, gdy w 8-letnich szkołach podstawowych uczyć się będzie już osiem roczników.

 

W Górowie Iławeckim na uroczystych apelach w szkołach, zorganizowanych w dogodnych godzinach, pojawiło się bez mała tysiąc uczniów (wliczając w to dzieci w wieku przedszkolnym) kolejny raz potwierdzając fakt, że jest ono miastem uczących się.

 

Dyrektorzy powitali wszystkich ciepłymi słowami, życząc im jak najlepszych wyników w nauce, w zdobywaniu i doskonaleniu nowych umiejętności. Przypomnieli także szczególne znaczenie daty 1 września w historii Polski oraz roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Do życzeń dołączyli się obecni na uroczystościach wice-marszałek naszego województwa Miron Sycz i burmistrz Górowa Iław. Jacek Kostka.

Autor: Bohdan Tchórz

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content