Karawana samochodów osobowych, podążająca w samo południe 10 listopada drogą wojewódzką nr 512 z Górowa Iławeckiego w kierunku na Pieniężno nie była przypadkowym zgromadzeniem. Podróżni, obserwując po drodze rezultaty prac mających na celu poszerzenie oraz poprawienie stanu nawierzchni owej drogi, w większości podążali do Plut, aby wziąć udział w uroczystej mszy świętej oraz poświęceniu miejscowego, odnowionego po gruntowym remoncie kościoła św. Wawrzyńca.

Kościół św. Wawrzyńca w Plutach (niem. Plauten) został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku, był zrujnowany podczas wojny polsko-krzyżackiej w roku 1410. Jego ponownej konsekracji w r. 1531 dokonał biskup warmiński Marcin Kromer. Wieżę z zegarem wzniesiono w roku 1801.

 

Zgodnie z Leksykonen Kultury Warmii i Mazur o kościele było wiadomo (nie tak Dawno), że „…zachował się w nim cenny i urozmaicony stylowo wystrój: barokowy (ołtarze – w jednym z nich znajduje się obraz Piotra Kolberga z 1702 r., ambona), rokokowy (ława kolatorska i konfesjonały) oraz klasycystyczny (empora organowa i obrazy). Ołtarz główny wykonano w 1694 roku, w Królewcu, w pracowni Izaaca Rigi, natomiast ołtarze boczne pochodzą z 1697 roku. Ambona została wykonana w 1732 roku. Zdobią ją rzeźby Chrystusa i Ewangelistów oraz w zaplecku obraz Kazanie św. Jana Chrzciciela. Chór muzyczny pochodzi z XIX wieku, natomiast organy z początku wieku XX.  Granitowa chrzcielnica i kropielnica są średniowieczne. Ława kolatorska oraz pozostałe ławy wykonano w XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzą dwa konfesjonały. W pierwszej połowie XIX wieku wykonano obrazy Dwunastu Apostołów oraz Stacje Drogi Krzyżowej, zaś na początku XVIII wieku dwa rzeźbione krucyfiksy)”.

 

Z upływem czasu stan kościoła w Plutach, zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, uległy destrukcji.

 

Za odnowienie świątyni, wraz ze swoimi parafianami, wziął się obecny proboszcz, ks. Jan Pułaski. Pracując z wielkim oddaniem, spotykając po drodze wielu życzliwych ludzi, o czym z wielkim wzruszeniem mówił podczas Mszy Świętej pamiętnej dla wspólnoty (a także wszystkich nas) soboty, w ciągu niedługiego czasu, po zaledwie niewiele ponad roku, udało mu się z doskonałymi rezultatami doprowadzić skromny, wiejski kościół do stanu świetności.

 

Przewodniczący Mszy św. ks. Arcybiskup, Metropolita Warmiński Józef Górzyński, inaugurując pięknie odnowioną świątynię, witając przybyłych na mszę do Plut, między innymi powiedział: „…Odnawiając ślady dawnej sztuki czasów minionych, łącząc się przez to z dawnymi mieszkańcami i podejmowaniu w tej naszej sztafecie tego, co jest naszą najlepszą chrześcijańską tradycją, dziękujemy za tych ludzi, co to kiedyś i dzisiaj potrafili oddawać chwałę Bogu przez te piękne znaki, co to we wzniesionych przez nich świątyniach wyrażały ich wiarę”.

 

 

 

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content