“Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo”

Wiosna, nieodmiennie, to przebiśniegi, krokusy (rozkwitają już w marcu), bazie na wierzbowych gałązkach i, oczywiście, krzątające się w swoich porzuconych na zimę gniazdach, bociany.

Bocian biały w kręgu kulturowym naszej kultury ludowej najbardziej kojarzy się z idyllicznym sielskim krajobrazem i prostym życiem w naturalnym środowisku. Ten majestatyczny ptak o czarno-białym upierzeniu symbolizuje szczęście, zmartwychwstanie i wiosnę. Jedno z wierzeń ludowych mówi o tym, że Bóg chciał zniszczyć wszelkie insekty, płazy i gady żyjące na ziemi. Umieścił je wszystkie w worku i poprosił pewnego wieśniaka o wyrzucenie go do morza. Ten jednak, jak to człowiek, z ciekawości otworzył go i wszystko z niego uciekło. Za karę człowiek został zamieniony w bociana i ma za zadanie oczyszczać świat z wszelkiego robactwa.

Bociany gniazdują w pobliżu ludzkich domostw nie tylko na wsiach. Możemy je zobaczyć także i w miastach, jednak raczej tych mniejszych, gdzie czas płynie nieco wolniej. Tak więc bociany powróciły, jak zresztą każdego roku, zarówno na wieś (trochę wcześniej), jak i do swoich miejskich „kwater”.

Bocianie przysłowia:

„Gdy bocian na święty Józef przybędzie, to śniegu już nie będzie.”

„Na Zwiastowanie przybywaj bocianie.”

„Na święty Józef bocian na stodole, szykuj sochę i jedź orać pole.”

“Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo.”

“Szczęśliwy dom, gdzie boćki są.”

“Gdzie bociek na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy.”

B.T.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*