Dzisiaj (26 kwietnia) grekokatolicy i prawosławni obchodzą uroczystość Wielkiego Piątku, bowiem (według kalendarza juliańskiego, którym posługują się chrześcijańskie Kościoły Wschodnie) w tym roku Wielkanoc przypada u nich tydzień później, niż u katolików.

Różnica w obchodzeniu świąt Wielkiej Nocy wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta właśnie, co powoduje, że tylko raz na jakiś czas są one obchodzone w tym samym terminie – zarówno przez katolików, jak i Kościoły Wschodnie. Czasem różnica może być nawet pięciotygodniowa.

W Wielki Piątek w świątyniach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna. Tego dnia odbywają się procesje, a potem nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego. Symbolizuje go płaszczenica (płótno, najczęściej zdobione ornamentami i scenami religijnymi) – uroczyście złożony na środku świątyni na specjalnym ołtarzu całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa w grobie.

Założenie grobu poprzedza uroczysta procesja z płaszczenicą wokół cerkwi. W czasie procesji ministranci uderzają w drewniane kołatki zastępujące milczące w tym czasie dzwony. Wystawienie całunu i jego adoracja w świątyniach trwa do nabożeństwa rezurekcyjnego. W Kościele wschodnim nie praktykuje się umieszczania przy Grobie Pańskim elementów świeckich. Ustawiane są jedynie kwiaty i świece.

W górowskiej greckokatolickiej cerkwi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego uroczystość Wielkiego Piątku rozpoczęła się o godz. 17.00

B.T.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content