Święto wyszywanki, obchodzone w każdy trzeci czwartek maja (i tak już od dwunastu lat) na Ukrainie i w diasporze, jest niczym rozchodzące się kręgi na spokojnej tafli jeziora. Obejmuje ono coraz więcej krajów i przyłączają się do jego podtrzymania nie tylko sami Ukraińcy.

To już piękna, ciekawa i barwna tradycja, kiedyś oddolna inicjatywa społeczna. Pojawiła się ona na Ukrainie w 2007 roku. Dzisiaj ma już światowy wymiar. Jest niewątpliwym symbolem jedności narodowej, co w dzisiejszej zabieganej i przepełnionej komercją rzeczywistości ma znaczenie szczególne.

Święto zapoczątkowali studenci uniwersytetu w Czerniowcach ubierając się  tego określonego dnia całą społecznością w wyszywane koszule i bluzki. Akcja natychmiast znalazła naśladowców i tak jest do dzisiaj.

Trzeci czwartek maja nie jest powiązany z żadnym świętem religijnym czy państwowym. To właściwie dzień solidarności narodowej, poświęcony tradycji kultywowania stroju etnicznego.

____________________________________________________

* Na fotografiach uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej  nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz  Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim w dniu 16 maja 2019 r.

B.T.

  Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content