Niemal 300 rekonstruktorów z Polski, Litwy i Białorusi – piechota, kawaleria, artyleria –  wzięło udział w odtworzeniu bitwy pod Heilsbergiem (Lidzbarkiem Warmińskim) w upalne sobotnie popołudnie 8 czerwca. Inscenizacja miała miejsce tuż przy drodze krajowej 51 na łąkach przy Termach Warmińskich.

212 lat temu, 10 czerwca 1807 r., stanęły tutaj naprzeciwko siebie armie francuska i rosyjsko-pruska. Łącznie w bitwie wzięło udział  około 56 tysięcy żołnierzy po stronie francuskiej i około 90 tysięcy po stronie rosyjsko-pruskiej. Zgodnie ze źródłami historycznymi, była to jedna z największych bitew epoki napoleońskiej na obecnych ziemiach polskich. Wojskami broniących się dowodził Levin August von Bennigsen, natomiast armią francuską oficjalnie dowodził Napoleon Bonaparte, chociaż praktycznie to dowodzili jego marszałkowie – Murat, Soult czy Lannes.

Miłośnicy epoki napoleońskiej, militariów czy zwyczajnie inscenizacji plenerowych, którzy pojawili się na łąkach bitewnych pod Lidzbarkiem Warmińskim, mieli okazję wziąć udział w barwnym widowisku historycznym, a wcześniej skorzystać z oferty „jarmarku historycznego”, wziąć udział w warsztatach malarskich czy zwiedzić dawny obóz wojskowy.

Rekonstrukcja bitwy pod Heilsbergiem odbyła się po raz trzynasty, a firmował ją Lidzbarski Dom Kultury.

Warto zaznaczyć, że początkiem sezonu rekonstrukcji wojen napoleońskich na ziemiach polskich jest inscenizacja bitwy pod Preußisch Eylau – dzisiejszy Bagrationowsk (obwód kaliningradzki), którą rekonstruktorzy przeprowadzają w Toprzynach (gmina Górowo Iławeckie) na przełomie stycznia i lutego.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content