Ćwierć stuletnią tradycję ma już organizowany w Górowie Iławeckim nieprzerwanie od 1994 roku najpierw gminny, a obecnie powiatowy Konkurs Poezji Ukraińskiej. Tegoroczny odbył się w piątek 6 grudnia.

Wszystko zaczęło się dwadzieścia pięć lat temu od skromnego pomieszczenia miejscowej świetlicy ZUwP, w której działacze postanowili przeprowadzić konkurs poezji, celem którego miała być popularyzacja słowa poetycznego i twórczości mistrzów dawnej i dzisiejszej poezji.

W pierwszym konkursie wzięły udział dzieci z terenu naszej gminy, wśród których byli także ósmoklasiści. Później, ze względu na reformą Handkego (wówczas minister oświaty), ich zabrakło. Na nowo pojawili się w tym roku.

Z biegiem lat organizatorom konkursu poezji swoje gościnne progi otworzył Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, gdzie warunki na jego przeprowadzenie są wręcz komfortowe.  W tegorocznym konkursie wzięło udział ponad 90 dzieci. Prócz samego Górowa Iławeckiego dzieci przyjechały razem z nauczycielami i opiekunami z Bartoszyc i okolic, Kandyt i Toprzyn.

Przed komisją konkursową dzieci, prócz wierszy czołowych poetów ukraińskich piszących dla nich przygotowują też tłumaczone utwory polskich mistrzów słowa: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej i innych.

Organizatorzy konkursu: Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz górowskie koło ZUwP zadbali o dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników, a także o poczęstunek i napoje.

Wice-marszałek naszego województwa p. Miron Sycz, obecny na sali konkursowej, podziękował wszystkim uczestnikom, a w szczególności nauczycielom, za wytrwałość i doskonalenie kunsztu recytatorskiego, co z pewnością da pozytywne płody w kolejnych latach nauki.

Autor: Bohdan Tchórz

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content