W piątek 21 lutego w godzinach popołudniowych ruszyły wskazówki zegara zamontowanego na wieży górowskiego ratusza. Odezwał się także od dawna nie słyszany dzwon odmierzający czas na rynku w Górowie Iławeckim.

Górowski ratusz przebył ostatnio żmudny proces rewitalizacji w rezultacie którego odnowione zostały i odpowiednio przebudowane: elewacja, parter, piwnice, wieża zegarowa oraz przyległy teren.

Zegar na wieży na pewien czas zatrzymał się, lecz teraz, po przeprowadzeniu remontu i konserwacji ruszył na nowo.

Mechanizm zegara swoja lata ma. Powstał na początku XX w. i od tego czasu odmierza minuty, godziny, dni, miesiące i lata.

________________________________________________________

*Fabryka Korfhage & Söhne

Początki firmy sięgają pierwszych lat XIX wieku. W 1810 roku w Buer, obecnie dzielnicy Gelsenkirche w kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii, zarejestrowano firmę „Eduard Korfhage. Buer”. Oferta obejmowała zegary z dzienną rezerwą napędu. W roku 1855 firma wypuściła swój pierwszy zegar wieżowy z tygodniową rezerwą napędu, zamontowany na wybudowanym Martinkirche w Buer.. Około 1880 roku Heinrich Korfhage unowocześnił mechanizmy, implementując rozwiązanie pośredniego napędu wychwytu, co pozytywnie wpłynęło na dokładność chodu (…).

Firma funkcjonuje do dziś, prowadząc renowacje zabytkowych mechanizmów, a także produkując nowoczesne zegary wieżowe, dzwony i carillony z całym systemem napędowym oraz systemy figuralne.

http://www.korfhage-turmuhren.de

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content