W dniu dzisiejszym, 5 kwietnia, Kościół Rzymskokatolicki obchodzi szóstą niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień.

Siedem kolejnych dni Kościół przygotowuje wiernych do najważniejszego święta chrześcijańskiego jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa. Te wielkie dla chrześcijan wydarzenia celebrowane są ze szczególnym nabożeństwem i uwagą. Liturgia Niedzieli Męki Pańskiej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.

W tym roku obchody Niedzieli Palmowej mają z konieczności losu ograniczony wymiar. Wszystko z powodu obostrzeń w gromadzeniu się większej liczby wiernych zarówno wewnątrz świątyń, jak i w otwartej przestrzeni. Do tych zarządzeń dostosował się także Kościół w Polsce.

Wierni Kościoła Greckokatolickiego, jak i Kościoła Prawosławnego, Niedzielę Palmową obchodzić będą za tydzień.

Górowo Iławeckie w Niedzielę Palmową z opustoszonymi ulicami i placami wyglądało podobnie, jak i inne miasta i miasteczka w całej Polsce.

Autor: Bohdan Tchórz

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content