W dniu, kiedy Ukraiński Kościół Greckokatolicki obchodzi święto Męczenników pratulińskich (ikona)* (23 stycznia) w olsztyńskiej cerkwi Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy chór i wierni trzykrotnie odśpiewali aklamację Аksios (z greckiego: „godzien”, „wart”) nowo wyświęconemu biskupowi Kościoła Greckokatolickiego w Polsce Arkadiuszowi Trochanowskiemu. Biskup, władyka, jest pierwszym ordynariuszem greckokatolickiej eparchii olsztyńsko-gdańskiej powołanej do istnienia przez Papieża Franciszka w dniu 25 listopada 2020 roku. Od 23 stycznia br. olsztyńska cerkiew została też podniesiona do godności katedry.

Święceń (chirotonii) dokonali w czasie mszy świętej trzej biskupi grekokatoliccy: patriarcha Światosław Szewczuk, biskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy kijowsko-halicki, arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski oraz biskup Hryhorij Komar, biskup pomocniczy eparchii samborsko-drohobyckiej.

Uroczystość odbyła się w obecności duchowieństwa nowo utworzonej diecezji, arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego, delegata Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, rzymskokatolickich i protestanckich duchownych, delegacji najwyższych urzędów wojewódzkich (przybyli, m.in. wojewoda Artur Chojecki i marszałek Gustaw Marek Brzezin), przedstawiciela prezydenta RP, reprezentantów oświaty, organizacji społecznych oraz zaproszonych gości.

Ze względu na stan pandemii oraz konieczności dostosowania się do koniecznych obostrzeń, w świątyni nie mogło przebywać zbyt wiele osób. Natomiast cała uroczystość na żywo była transmitowana przez lokalne ośrodki telewizyjne.

Na zakończenie święceń było wiele ciepłych słów oraz życzeń do nowo wyświęconego biskupa. Zwracając się do niego oraz wszystkich przybyłych do olsztyńskiej cerkwi, arcybiskup metropolita warmiński Józefa Górzyńskiego, między innymi powiedział: Dzisiejsze wydarzenie jest dla nas doniosłą chwilą. Region, szczególnie warmiński, jest zaznaczony wielką obecnością katolików od stuleci. To oni kształtowali, i ta dzisiejsza forma regionu, to jest ich dzieło. Ta wspólnota katolików została ubogacona obecnością katolików obrządku wschodniego. Dzisiaj jest to duża, znacząca wspólnota, zaznaczająca właśnie swoją obecność i niejako dopraszająca się także znaku własnej tożsamości. Tę dzisiejszą uroczystość, powołanie nowej eparchii właśnie w naszym regionie, rozumiem jako swego rodzaju dopełnienie tej potrzeby, bo to są już nowe pokolenia tych, którzy tutaj rodzą się i tutaj tworzą, współtworzą z wszystkimi, którzy tutaj przybyli, bowiem większość tutaj przybyła, tak samo, jak zdecydowana większość obecnych tutaj grekokatolików. Ale są u siebie i mają prawo, aby tworzyć tożsamość tego regionu i zaznaczać poprzez swoją tradycję swoją obecność…

13 unitów (grekokatolików) zamordowanych w Pratulinie, błogosławionych Kościoła katolickiego. 24 stycznia 1874 wojsko rosyjskie otworzyło ogień do parafian modlących się przed świątynią skonfiskowaną przez zaborcę na rzecz prawosławia. Akt ten był najgłośniejszym epizodem prześladowań, które nastąpiły w związku z kasatą unickiej greckokatolickiej eparchii chełmskiej i przymusowym podporządkowywaniem wiernych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (za: Wikipedia.pl).

Facebooktwitter
Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content