Tutaj modlił się i pracował Mikołaj Kopernik

Tylko około 60 km (drogą) mamy do Zalewu Wiślanego, a tak to właściwie do Morza Bałtyckiego, bowiem oddzielone jest ono od niego jedynie Mierzeją Wiślaną (przekopywaną właśnie w celu utworzenia kanału żeglugowego).

Warto otóż wybrać się nad Zalew i zatrzymać się we Fromborku, miasteczku Mikołaja Kopernika, w którym powstało jego genialne dzieło “De Revolutionibus” i gdzie dokonał on żywota, i został pochowany w bazylice katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła.

W te wakacje na pomysł odwiedzenia Fromborka i Wzgórza Katedralnego wpadło wielu turystów (na pewno swoje zrobiła pandemia i lockdowny), więc należy mieć na uwadze to, że zwiedzanie odbywać się będzie raczej w bardziej licznym towarzystwie, niekoniecznie głęboko skupionym na zapoznawaniu się z ciekawą historią i wspaniałymi zabytkami.

Wstęp do każdego obiektu (katedra, dzwonnica, pałac biskupi, wieża Kopernika) jest płatny oddzielnie, niemniej z całą pewnością należy zebrać siły i wspiąć się na taras widokowy dzwonnicy, zwiedzając po drodze wystawę rzeźb aniołów chrzcielnych, aby po podołaniu krętych betonowych schodów pozachwycać się niezwykłej urody panoramą okolicy.

bt

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*