W tym roku Wielki Post w Kościołach Wschodnich, zgodnie z kalendarzem juliańskim, zaczyna się w poniedziałek 7 marca i trwać będzie  do 23 kwietnia.

Na początek Wielkiego Postu biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce zwrócili się do wiernych z posłaniem, w którym szczególną uwagę zwrócili na sytuację Ukrainy zaatakowanej przez rosyjskiego (moskiewskiego) agresora.

POSŁANIE (fragmenty)

Nie mamy wątpliwości, że ten post nie będzie podobny do postów z minionych lat, to znaczy wypełniony wielkopostnymi nabożeństwami, powstrzymaniem się od sytych potraw, zabaw, wzbogacony modlitwami, spowiedzią, Komunią Świętą oraz poprzedzony wielkopostnymi rekolekcjami. Także nie będzie podobny do tych, których doświadczyliśmy w czasie dwóch ubiegłych lat, naznaczonych pandemią oraz związanych z nią ograniczeń. Tegoroczny Wielki Post przeżywać będziemy w realiach rozpętanej w Ukrainie wojny. Tej sytuacji nikt z nas nie mógł sobie nawet wyobrazić (…).

Wielki Post w tym roku zmusza nas do nowego spojrzenia na sprawy dnia powszedniego. Uświadamia nas o tym wojna, która została rozpętana na ukraińskiej ziemi. Nagle zdajemy sobie sprawę z tego, że tak naprawdę w życiu nie ma nic pewnego. Na niezależny, suwerenny kraj, na świat, w którym żyjemy i w którym jesteśmy szczęśliwi, raptem i niespodziewanie może napaść wróg, zburzyć nasze szczęście, a z nas samych uczynić uchodźców. Całe dobro, zdobyte przez nas dzięki codziennej pracy, staje się bezwartościowym obciążeniem w sytuacji, gdy trzeba ratować życie. Także to samo życie, które planujemy na długie i szczęśliwe lata, można stracić w jednej chwili w wojennej zawierusze.

Życie człowieka staje się tylko statystyczną cyfrą w podawanych codziennie komunikatach. Doświadczyliśmy tego w czasie pandemii, kiedy słuchaliśmy w wiadomościach o ilości osób zmarłych na skutek epidemii koronawirusa. Podobnie jest teraz, kiedy podawane są liczby ofiar ostrzeliwań, bombardowań i działań wojskowych. Jedynie z rzadka, kiedy giną sławne osoby, podawane są imiona i nazwiska (…).

Jednak wszyscy możemy być z Ukrainą, jej władzami, obrońcami i całym narodem, jednoczyć się z nimi w modlitwie. Dlatego też wykorzystajmy czas Wielkiego Postu na modlitwy i post w ich intencji

Arcybiskup i Metropolita Przemysko-Warszawski

Eugeniusz Popowicz

Biskup Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej

Włodzimierz Juszczak

Biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej

† Arkadiusz Trochanowski

(bt)

Facebooktwitter
Kategorie: Ogłoszenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content