Piątek 11 listopada 2022 r., to dzień, w którym po raz 104 obchodzimy Święto Niepodległości.  Obchodzimy je w szczególnym czasie, bowiem w lutym tego roku rosyjski agresor zbrojnie napadł na naszego wschodniego sąsiada – Ukrainę.

W II Rzeczypospolitej święto początkowo miało charakter wyłącznie wojskowy. 11 listopada stał się świętem państwowym w 1937 r. na mocy ustawy Sejmu o Święcie Niepodległości, w której napisano: „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

Po zawierusze II wojny światowej oraz późniejszych latach panowania komunistycznego reżimu, charakter święta państwowego 11 listopada odzyskał w roku 1989. Ustawa uchwalona jeszcze przez Sejm PRL ustanowiła ten dzień „uroczystym Narodowym Świętem Niepodległości”, oraz wolnym od pracy. W preambule jest zapis: „Dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.

W dniu 11 listopada w całej Polsce organizowane są uroczystości o charakterze patriotycznym, marsze, odprawiane msze święte w intencji ojczyzny, odbywają się uroczyste koncerty, miasta i wsie przystrojone są flagami narodowymi. Centralne obchody Święta Niepodległości odbywają się w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uczniowie Dzień Niepodległości obchodzą nieco wcześniej (ze względu na wolny od zajęć dzień samego święta). Zwyczajowo w szkołach odbywają się wtedy uroczyste apele, koncerty oraz widowiska o tematyce niepodległościowej

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content