Przeznaczona dla dzieci ze szkół podstawowych (ale nie wyłącznie), wydrukowana przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych książka (dwa zeszyty)publikacja, przetłumaczona  na język ukraiński, mająca w zamyśle być pomocą dydaktyczną dla dzieci uchodźców wojennych, zatytułowana „Z lasem przez cały rok” («З лісом цілий рік»), była inspiracją do ciekawej lekcji pod otwartym niebem, przeprowadzonej przez pracownika Nadleśnictwa Górowo Iławeckie pana Marka Sieniucia.

  • Uczestnicy: dzieci oraz nauczyciele z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
  • Miejsce: leśna polana przy drodze Górowo Iławeckie – Dęby.

Na miejsce dzieci oraz ich wychowawczynie zostały dowiezione szkolnymi busami, a tam czekało już płonące ognisko oraz organizatorzy leśnej lekcji.

Prowadzący, po przywitaniu się z przybyłymi, zapoznał ich z warunkami bezpieczeństwa w danych okolicznościach, a następnie przeszedł do meritum. Ponieważ jest jeszcze zima i w lasach mamy dosyć dużo śniegu, lekcja poświęcona została zachowaniu zwierząt i ptaków w tym czasie i szczególnej roli ludzi (nie tylko profesjonalnych leśniczych) w pomocy do przetrwania. Dzieci chętnie włączały się, w miarę swojej wiedzy i wyobrażeń, do opowieści jak należy pomagać leśnym mieszkańcom i roślinom oraz czego nie należy robić przebywając w lesie czy parku.

Przerwę dzieci wykorzystały na przepieczenie w ognisku przygotowanych wcześniej kiełbasek oraz zabawy według własnych pomysłów.

Na zakończenie lekcji dzieci oraz panie nauczycielki otrzymały nowo wydrukowane podręczniki z prośbą o wykorzystanie w praktyce zawartych w nich propozycji wypraw i zabaw o tematyce leśnej. Wszyscy dostali także ołówki z pomysłowymi nasadkami w kształcie różnych zwierzątek.

Powrót do szkoły odbył się już pieszo i na skróty (oczywiście, wcześniej sprawdzone przez pracowników z Nadleśnictwa).

Dzień, spędzony na leśnej polanie przy przygrzewającym już słońcu oraz zabawie, niewątpliwie wszyscy mogą uznać za wydarzenie korzystne oraz pozytywne dla ducha i zdrowia.

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content