Mija 5 lat od tragicznej śmierci wybitnego samorządowca, Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Aż wierzyć się nie chce, że to już całych pięć lat prezydenta Pawła nie ma między nami.

W piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza, o godz. 19°° na Targu Węglowym w Gdańsku rozpocznie się demonstracja – uczczenie jego pamięci, na którą już dzisiaj zaprasza Premier RP Donald Tusk, także gdańszczanin,: „Nie pozwólmy, by nienawiść i kłamstwo znów zatryumfowały” – zaapelował w swoich mediach społecznościowych.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, 13 stycznia 2019 r. został ciężko zraniony nożem przez zamachowca podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym, w którym brały udział tysiące gdańszczan oraz gości  miasta. W bardzo ciężkim stanie Prezydent został odwieziony do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Miał 53 lata. Zamach na ekranach telewizorów ze zgrozą obserwowała cała Polska.

Po tym, jak nożownik odebrał życie Prezydentowi miasta, jego obowiązki jako pełniącej funkcję Prezydenta Miasta Gdańska przyjęła jego zastępczyni, Aleksandra Dulkiewicz. W przedterminowych wyborach została wybrana Prezydentem Miasta. Pełni funkcję Prezesa Zarządu Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz jest członkiem Zarządu Fundacji Unii Metropolii Polskich.

(bt)

[W materiale zostały wykorzystane archiwalne zdjęcia z uroczystości poświęcenia w Gdańsku pomnika św. Włodzimierza, Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Pomnik znajduje się na skwerze przed greckokatolicką cerkwią p.w. św. Bartłomieja i Opieki NMP. Poświęcił pomnik ówczesny wrocławsko-gdański ordynariusz biskup Włodzimierz Roman Juszczak OSBM w dniu 23 ‎maja ‎2015 r. Razem z Prezydentem Pawłem Adamowiczem w uroczystości wzięli udział, między innymi, senator Bogdan Borusewicz oraz wice-marszałek województwa W-M Miron Sycz.]

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content