Złote Gody, czyli 50 rocznicę ślubu w naszym mieście 25 i 26 stycznia obchodziło dziewięć par małżeńskich. To właśnie oni pięćdziesiąt lat temu wypowiedzieli sakramentalne słowa: „Ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci…”. Przysięgi dotrzymali, a świadkami uroczystości, wspomnienia tego, co miało miejsce pół wieku temu, byli burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka, kierownik USC Emilia Kozyra, dzieci jubilatów, wnukowie, przyjaciele.

Historia nazw rocznic ślubów sięgają 1922 roku. Wymyśliła je Emily Post. Była ona amerykańską pisarką, która doskonale znała się na temacie etykiety i dobrego wychowania. Wszystkie nazwy przyjęły się nie tylko w Ameryce, ale także w innych krajach świata. Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową.

W Polsce Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Zgodnie z obowiązującą procedurą Urzędy Stanu Cywilnego, które wnioskowały o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, powinny w ciągu 6 miesięcy od daty wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o ich nadaniu zorganizować uroczystość, podczas której odznaczenia zostaną wręczone wskazanym małżeństwom.

Odznakę Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby (tj.: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie) oraz zastępcy tych osób, a także: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Serdeczne życzenia dostojnym jubilatom w pomieszczeniach górowskiego ratusza złożył burmistrz oraz kierownik USC. Oni też uhonorowali ich medalami oraz wręczyli kwiaty i upominki.

Zwieńczeniem święta był tort i lampka szampana przy wspólnym stole.

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content