W piątkowe popołudnie 16 września mieszkańcy Górowa Iławeckiego pożegnali długoletniego nauczyciela, wychowawcę i oddanego działacza społecznego Alberta Albertowicza.

W czasie mszy żałobnej proboszcz górowskiej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Józef Gawrylczyk, kończąc wspomnienie o Dyrektorze powiedział: „Na pewno będziemy wspominać drogiego zmarłego, ponieważ był on osobą zasłużoną dla lokalnej społeczności. Wspomnimy go jako pedagoga, dyrektora szkoły, jako kogoś bliskiego nam, któremu może wiele zawdzięczamy”.

Dyrektor Liceum, w którym pracował Albert Albertowicz, pani Elżbieta Gottuk przypomniała jego postać jako swgo dawnego nauczyciela, ale także i jako przyjaciela.

Albert Albertowicz urodził się 7 sierpnia 1941 roku w Kocach–Schabach w ówczesnym województwie białostockim. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Kocach-Basiach.

W 1955 roku przyjechał do Górowa Iławeckiego wraz z całą rodziną. To właśnie tu rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym, a w 1959 roku złożył egzamin dojrzałości, by wkrótce rozpocząć studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, które ukończył w 1965 roku. W tym samym roku postanowił wrócić do swojego liceum, gdzie rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego.

W czasie trwania, niemalże, 40 letniej kariery zawodowej osiągnął w pracy z młodzieżą wiele sukcesów. To właśnie Jego uczniowie zdobywali laury na zawodach rangi powiatowej, wojewódzkiej a nawet krajowej. To właśnie Jego uczeń zdobył kwalifikację olimpijską.

Te sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie siła charakteru, umiejętność motywowania młodych ludzi oraz wrażliwość i umiejętność dostrzegania prawdziwych talentów.

Swojej pracy nie ograniczał jedynie do szkoły. Poświęcił lata swojego życia pracy z młodzieżą, biorąc czynny udział w życiu Miejskiego Klubu Sportowego „Cresovia”, gdzie w latach 1973–1979 pełnił funkcję trenera piłki nożnej juniorów i seniorów. I tu odniósł kolejny sukces – wraz z młodzieżą osiągnął awans do Ligii okręgowej seniorów.

W latach 1991-1998 był dyrektorem liceum ogólnokształcącego. Wymagający, ambitny i jednocześnie wyrozumiały, z poczuciem humoru zawsze uprzejmy, taktowny, służył rada i dzielił się doświadczeniami z młodszymi kolegami z pracy.

Jego zaangażowanie i sukcesy oraz trud dostrzegały władze, honorując go Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Honorową Odznaką TKKF, Honorową Odznaką za Zasługi w Sporcie Szkolnym, odznaką Honorową Zasłużony dla Warmii i Mazur. Otrzymał też szereg nagród Kuratora Oświaty i Wychowania w Olsztynie, nagrody inspektora i dyrektora oraz nagrody branżowe.

Jednak największymi wyróżnieniami były dla Pana Profesora nie ordery, lecz sukcesy Jego uczniów.

W ostatnią drogę odprowadzili Dyrektora najbliższa rodzina, przyjaciele, delegacje miejscowych szkół oraz wielu mieszkańców Górowa Iławeckiego, którym jego osoba nie była obojętna.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content