Gorowo.pl

Odszedł Albert Albertowicz

W piątkowe popołudnie 16 września mieszkańcy Górowa Iławeckiego pożegnali długoletniego nauczyciela, wychowawcę i oddanego działacza społecznego Alberta Albertowicza.

W czasie mszy żałobnej proboszcz górowskiej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Józef Gawrylczyk, kończąc wspomnienie o Dyrektorze powiedział: „Na pewno będziemy wspominać drogiego zmarłego, ponieważ był on osobą zasłużoną dla lokalnej społeczności. Wspomnimy go jako pedagoga, dyrektora szkoły, jako kogoś bliskiego nam, któremu może wiele zawdzięczamy”.

Dyrektor Liceum, w którym pracował Albert Albertowicz, pani Elżbieta Gottuk przypomniała jego postać jako swgo dawnego nauczyciela, ale także i jako przyjaciela.

Albert Albertowicz urodził się 7 sierpnia 1941 roku w Kocach–Schabach w ówczesnym województwie białostockim. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Kocach-Basiach.

W 1955 roku przyjechał do Górowa Iławeckiego wraz z całą rodziną. To właśnie tu rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym, a w 1959 roku złożył egzamin dojrzałości, by wkrótce rozpocząć studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, które ukończył w 1965 roku. W tym samym roku postanowił wrócić do swojego liceum, gdzie rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego.

W czasie trwania, niemalże, 40 letniej kariery zawodowej osiągnął w pracy z młodzieżą wiele sukcesów. To właśnie Jego uczniowie zdobywali laury na zawodach rangi powiatowej, wojewódzkiej a nawet krajowej. To właśnie Jego uczeń zdobył kwalifikację olimpijską.

Te sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie siła charakteru, umiejętność motywowania młodych ludzi oraz wrażliwość i umiejętność dostrzegania prawdziwych talentów.

Swojej pracy nie ograniczał jedynie do szkoły. Poświęcił lata swojego życia pracy z młodzieżą, biorąc czynny udział w życiu Miejskiego Klubu Sportowego „Cresovia”, gdzie w latach 1973–1979 pełnił funkcję trenera piłki nożnej juniorów i seniorów. I tu odniósł kolejny sukces – wraz z młodzieżą osiągnął awans do Ligii okręgowej seniorów.

W latach 1991-1998 był dyrektorem liceum ogólnokształcącego. Wymagający, ambitny i jednocześnie wyrozumiały, z poczuciem humoru zawsze uprzejmy, taktowny, służył rada i dzielił się doświadczeniami z młodszymi kolegami z pracy.

Jego zaangażowanie i sukcesy oraz trud dostrzegały władze, honorując go Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Honorową Odznaką TKKF, Honorową Odznaką za Zasługi w Sporcie Szkolnym, odznaką Honorową Zasłużony dla Warmii i Mazur. Otrzymał też szereg nagród Kuratora Oświaty i Wychowania w Olsztynie, nagrody inspektora i dyrektora oraz nagrody branżowe.

Jednak największymi wyróżnieniami były dla Pana Profesora nie ordery, lecz sukcesy Jego uczniów.

W ostatnią drogę odprowadzili Dyrektora najbliższa rodzina, przyjaciele, delegacje miejscowych szkół oraz wielu mieszkańców Górowa Iławeckiego, którym jego osoba nie była obojętna.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*