Od uroczystej Mszy Świętej, odprawionej w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim w sobotnie popołudnie 12 sierpnia rozpoczęła się uroczystość obchodów 60-lecia istnienia w mieście i gminie Rejonowego Koła Pszczelarzy. Mszę sprawował proboszcz, ks. kan. Józef Gawrylczyk.

W słowie do zgromadzonych w kościele pszczelarzy, rodzin i przyjaciół, na czele których do świątyni weszły dwa poczty sztandarowe reprezentujące organizacje pszczelarskie w Olsztynie oraz Górowie Iławeckim, proboszcz przypomniał szczególną rolę, jaką w naszym życiu już od tysiącleci spełnia pszczoła osładzając je ale także i lecząc.

Na uroczystość zostali zaproszeni: Józef Zysk – Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Bożena Parzych Kierownik Biura Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Anita Krupienik – Zastępca Kierownika Biura, Danuta Mazur – matka chrzestna górowskiego sztandaru, Jerzy Paukszto – ojciec chrzestny górowskiego sztandaru, Bożena Olszewska-Świtaj – Wójt Gminy Górowo Iławeckie, Jacek Kostka – Burmistrz Miasta Górowo Iławeckie, Marek Kierul – sponsor, przedsiębiorca.

Po mszy zgromadzeniu udali się do odświętnie przystrojonej restauracji „Natangia”, gdzie odbyła się druga część spotkania.

Prezes górowskiego koła, Jerzy Szarejko, witając przybyłych wspomniał, że Powiatowy Związek Pszczelarzy w Bartoszycach, skupiający okoliczne koła, powstał 15 marca 1957 r. Liczył wówczas 36 członków posiadających 420 rodzin pszczelich. W Górowie Iławeckim pierwszym prezesem Koła Pszczelarzy został Paweł Hacykowski. Obecnie Rejonowe Koło Pszczelarzy w Górowie Iławeckim liczy 44 członków posiadających 1300 rodzin pszczelich.

Dzięki staraniom członków Koła, pomocy Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, osobistego zaangażowania Prezesa i wsparcia od sponsorów, w 60 rocznicę powstania Kolo może stanąć pod swoim własnym sztandarem.

Podkreślając szczególną wagę chwili, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk zaznaczył, iż organizacja mogąca poszczycić się własnym sztandarem, jest poważnym związkiem skupiających ludzi uznających wspólne idee oraz zadanie niezależnie od pochodzenia i stanu. Prezes opowiedział także o jakości pracy społecznej pszczelarzy udzielających się w różnorakich projektach ekologicznych.

Z okazji 60-lecia istnienia Rejonowego Koła Pszczelarzy w Górowie Iławeckim nagrodą specjalną został uhonorowany jego prezes Jerzy Szarejko, natomiast za wybitne zasługi na rzecz rozwoju pszczelarstwa Warmii i Mazur Zarząd WZP nadał Markowi Kierulowi złoty medal WZP.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content