Wczesnym rankiem w sobotę 16 września leśniczy Nadleśnictwa Górowo Iławeckie, wspomagani przez Służbę Leśną, Straż Graniczną, pracowników zakładów usług leśnych oraz członków kół łowieckich rozpoczęli na terenach leśnych im podlegającym profilaktyczne patrole mające na celu wyszukiwanie martwych dzików.

Na rozprowadzeniu podległego mu patrolu, tuż przed wejściem w wyznaczony teren, leśniczy Grzegorz Baniak w pierwszej kolejności omówił warunki bezpieczeństwa w czasie akcji, a następnie przypomniał, że będzie ona prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie z Obwodem Kaliningradzkim i Białorusią. Teren ten jest realnie zagrożony afrykańskim pomorem świń. Zadaniem grupy jest przejście jak najbardziej i jak najwnikliwiej skontrolowanie dużego terenu, celem sprawdzenia, czy nie znajdują się tutaj zwłoki padłych zwierząt. W wypadku stwierdzenia znalezienia truchła należy powiadomić leśniczego, który z kolei podejmie właściwe kroki. Odpowiednie służby stwierdzą, co było przyczyną zejścia i jak należy dalej postępować.

Patrole profilaktyczne prowadzone są w każdą trzecią sobotę miesiąca aż do listopada, potem nastąpi przerwa zimowa i ponownie akcja rozpocznie się w kwietniu.

Grupa leśniczego Grzegorza Baniaka jest w stanie w czasie jednego patrolu skontrolować około 400 ha lasu. Czas patrolu to ok. 7 godzin.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content