Każdy naród świata w historii swojej kultury posiada charakterystyczny element odróżniający go od innych narodów. Będzie to instrument muzyczny, strój ludowy, architektura, charakterystyczna melodia oddająca charakter narodowy itd. Dla Ukraińców jest wyszywana bluzka czy koszula.

Mają też Ukraińcy w swoim kalendarzu specjalny dzień poświęcony wyszywance. Nie jest to oficjalne święto, niemniej obchodzi się go uroczyście w trzeci czwartek maja każdego roku. W 2018 r. jest to 17 maj.

Święto, nieco przypadkowo, pojawiło się zupełnie niedawno – w 2006 r., a jego pomysłodawczynią była studentka (dzisiaj dziennikarka i pisarka) uniwersytetu w Czerniowcach Łesia Woroniuk. Natchnieniem pomysłu był jeden z kolegów, który w wyszywance chodził na co dzień. Dziewczyna zaproponowała koleżankom i kolebom, aby wybrać jeden dzień w roku i poświęcić go właśnie wyszywanej bluzce. Była to, jak się okazało z czasem, bardzo trafiona idea. Początkowo poparły ją wyższe uczelnie, szkoły średnie i podstawowe a z upływem lat także wszyscy współobywatele, łącznie z diasporą.

Ukraińską wyszywaną koszulę poważają też światowe sławy show-biznesu. Zakładały ją aktorki i aktorzy tej miary co: Madonna (Madonna Louise Ciccone), Mila Kunis, (Milena Markowna Kunis), Dita von Teese (Heather Renée Sweet), Sandra Annette Bullock, Nicole Mary Kidman, Jackie Chan, Arnold Alois Schwarzenegger, Sylvester Stallone i wielu innych.

W trzeci czwartek maja wyszywanki zakładają też uczniowie i nauczyciele ukraińskich szkół w Polsce, w tym i w Górowie Iławeckim, i Bartoszycach.

Autor: Bohdan Tchórz

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content