Dzisiaj (czwartek 31 maja) Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – święto Bożego Ciała (łac. Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi). Ulicami miast, miasteczek i wiosek przeszły procesje z Najświętszym Sakramentem zatrzymując się na modlitwy przed zbudowanymi specjalnie i udekorowanymi z tej okazji w najważniejszych miejscach ołtarzami.

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Obchodzimy je dokładnie 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Boże Ciało może wypaść między 21 maja, a 24 czerwca.

Historia święta sięga średniowiecza. Ustanowił je Papież Urban IV w 1264 roku pod wpływem objawień błogosławionej Julianny z Cornillon z Francji. Po raz pierwszy Boże Ciało obchodzono w diecezji Liège.

W Polsce święto jest obchodzone od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem wprowadzono u nas później – około XV wieku. Dzisiaj jest to ustawowo dzień wolny od pracy.

W Górowie Iławeckim Boże Ciało poprowadzili ks. dziekan Józef Gawrylczyk i ks. Władysław Urbanowicz. Tradycyjnie, baldachim nad kapłanem z monstrancją nieśli strażacy z miejscowego zastępu OSP.

Nawiązując do istoty święta, ks. W. Urbanowicz, między innymi przypomniał zgromadzonym przed górowskim ratuszem: Od przyjmowana Mistycznego Ciała Chrystusa zależy, także i doczesne, ale przede wszystkim to, czy będziemy mogli żyć razem w wiecznej szczęśliwości z Chrystusem.

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content