Piątek 24 sierpnia była niezwykle ważnym dniem w kalendarzu wydarzeń współczesnej Ukrainy. Tego dnia bowiem uroczyście obchodzono dwie daty: 100-lecie niezależności Ukraińskiej Republiki Ludowej i 27-lecie proklamowania niepodległości.

Z tej okazji w Kijowie o godz. 10. 00 (9. 00 czasu warszawskiego) odbyła się parada wojskowa, w której wzięło udział 4,5 tysiąca ukraińskich żołnierzy. Przed trybuną honorową przeszły także poczty sztandarowe i wojskowi dziesięciu zachodnich państw, z których osiem to członkowie NATO — USA, Wielka Brytania, Kanada, Litwa, Polska, Łotwa, Rumunia i Estonia, natomiast kolejne dwa aspirują do członkostwa w aliansie — Mołdawia i Gruzja.

O godz. 18. 00 (czasu kijowskiego) światowa ukraińska diaspora (chóry profesjonalne, cerkiewne, zespoły śpiewacze) synchronicznie odśpiewała pieśń-hymn Mykoły Łysenka „Boże Jedyny…”. W projekcie wzięło udział ponad 40 zespołów z jedenastu krajów świata. Między nimi znaleźli się także wierni greckokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Górowa Iławeckiego wraz z proboszczem, ks. mitratem Janem Łajkoszem.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content