Stowarzyszenie „Dwunastka”  w Górowie Iławeckim funkcjonuje już dwa lata. Przez ten okres intensywnie realizowało swoje cele statutowe. Po uzyskaniu środków unijnych na potrzeby Stowarzyszenia wyremontowane zostały pomieszczenia piwniczne po byłej kotłowni CO i składzie węgla w budynku nr 12 przy ul. 1 Maja. W ten sposób powstały 4 pomieszczenia, które stanowią zaplecze biurowo-socjalne dla członków Stowarzyszenia oraz mieszkańców miasta, chcących brać udział w projektach organizowanych przez “Dwunastkę”.

 

Do istotnych działań Stowarzyszenia należy organizowanie cyklicznych spotkań dla osób zmagających się z cukrzycą, w czasie których zainteresowani mogą uczestniczyć w wykładach i zajęciach prowadzonych przez znanych i cenionych lekarzy, pracujących w Akademii Medycznej  w Gdańsku , Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, oraz w innych centrach medycznych. Dla przykładu, w czerwcu br. gościł z wykładem dr n. med. Sławomir Zalewski, znany specjalista od chorób oczu, właściciel  Centrum Mikrochirurgii Oka LENS. Na spotkania zapraszani są również przedstawiciele firm, które produkują niezbędne dla cukrzyków artykuły. I tak np. przedstawiciel wiodącej w Polsce firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją glukometrów zapoznał zgromadzonych z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie, a każdy z uczestników spotkania otrzymał nowoczesny glukometr.

 

Stowarzyszenie prowadzi także inne działania. Pomaga i nadal będzie pomagać osobom, które chcą pozyskać środki finansowe na złożenie własnej działalności. Zapoznaje takie osoby z procedurą pisania wniosków, wypełniania biznesplanów. Z pytaniami zwracają  się wspólnoty mieszkaniowe chcące  uzyskać pomoc w pozyskaniu środków finansowych na organizację placów zabaw, poprawę otoczenia wokół budynku, ponieważ widzą, że przy budynku nr 12 ciągle coś się dzieje. Na dany czas Wspólnoty i właściciele domów jednorodzinnych mogą aplikować o pieniądze na termomodernizację, wymianę ogrzewania czy tzw fotowoltanikę, a jest o co walczyć, bo dotacje sięgają 80% kosztów całej inwestycji.

 

Stowarzyszenie było partnerem przy pozyskaniu funduszy unijnych na realizację projektu „Powstanie Ścieżki historycznej wokół Cerkwi Greckokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim”. Na ten cel pozyskano prawie 100 tys. złotych, a efekty realizacji mogą zobaczyć wszyscy. Wokół świątyni powstały nowe szlaki komunikacyjne, trawniki, tablice informacyjne.

 

Obecnie Stowarzyszenie aplikuje o środki finansowe na realizację projektu, którego głównym celem jest wydanie dwóch albumów poświęconych historii i teraźniejszości istniejących w mieście świątyń. Zespoły robocze pracują nad materiałami do tej publikacji już dwa lata. Obecnie jest czas oczekiwania na ogłoszenie konkursu, bo wniosek o przyznanie dotacji jest już prawie skompletowany.

 

W planach dalszych jest stworzenie miejskiego programu profilaktyki walki z cukrzycą, który swoim działaniem objąłby młodzież z górowskich szkół. Byłby to chyba taki jedyny program w Polsce. O  potrzebie jego powstania  i przyszłych efektach Stowarzyszenie będzie chciało  przekonać władze miasta i dyrektorów szkół. Organizacja na co dzień współpracuje z różnymi instytucjami: Stowarzyszeniem “Barka”, Przychodnią “Medyk”, Urzędem Miasta w Górowie Ił. i  innymi.

 

Serdecznie zapraszamy “cukrzyków”, przedstawicieli Wspólnot mieszkaniowych i wszystkich, którym w jakiś sposób możemy pomóc do naszej siedziby przy ul. 1 Maja 12 – deklaruje prezes i założyciel Stowarzyszenia Mirosław Mycio.

 

“Dwunastka” jest otwarta na Państwa potrzeby. W listopadzie organizacja wystąpi o uzyskanie statusu instytucji pożytku publicznego.

 

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content