Przed nami długie wakacje

Dzisiaj (środa 19 czerwca) zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Źródła ministerialne podają, że świadectwa odebrało prawie 5 milionów uczniów z ponad 26 tysięcy szkół w całej Polsce. Tego też dnia rozpoczęły się najdłuższe od lat wakacje. Potrwają 74 dni. Do nauki uczniowie powrócą w poniedziałek 2 września.

Wcześniej naukę ukończyli absolwenci szkół średnich, potem uczniowie klas ósmych i ostatniej klasy „wygaszanych” gimnazjów. Z likwidacją trzyletnich gimnazjów zakończył się kolejny etap kolejnej reformy (rekonstrukcji) szkolnictwa w Polsce, realizowany od 1 września 2017 z inicjatywy minister edukacji narodowej w rządzie Beaty Szydło – Anny Zalewskiej.

Uroczyście zakończony właśnie rok szkolny, widocznym świadectwem czego były gromadki odświętnie ubranych dzieci i młodzieży z bukietami kwiatów w ręku na ulicach naszych miast i miasteczek, nie był dla uczniów, rodziców czy nauczycieli i wychowawców najłatwiejszym okresem. Mieliśmy ogólnopolski strajk nauczycieli, pojawił się problem kumulacji roczników, trudnej rekrutacji do liceów i techników, a do tego likwidacja gimnazjów. W tym roku odbył się pierwszy po rozpoczęciu reformy oświaty egzamin ósmoklasisty oraz ostatni egzamin gimnazjalny.

W Górowie Iławeckim pożegnały rok szkolny i powitały wakacje prawdziwe tłumy uczących się. Wliczając wszystkie placówki oświatowe, zaczynając od przedszkola, szkół podstawowych, gimnazjów do średnich i zawodowej łącznie, świadectwa otrzymało bez mała tysiąc osób, co od lat jest niemal niezmienną liczbą.

B.T.

Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*