INFORMACJA Z WYMIANY MŁODZIEŻY ZORGANIZOWANEJ W  RAMACH  PARTNERSTWA  MIAST I POWIATÓW GÓROWO IŁAWECKIE – BAGRATIONOWSK  – VERDEN w dniach  26.07.2019 – 05.08.2019

Realizacja wieloletniego projektu międzynarodowego polegającego na trójstronnej wymianie młodzieży z Niemiec, Rosji oraz Polski w tym roku miała miejsce w dniach od 26. 07. 2019 r. do 05. 08. 2019 r. Tradycyjnie uczestniczyli w niej uczniowie i nauczyciele powiatów i miast Verden – Górowo Iławeckie – Bagrationowsk.

Celem przedsięwzięcia jest integracja międzynarodowa  młodzieży połączona z edukacją, zajęciami sportowymi, warsztatami historycznymi i ćwiczeniami lingwistycznymi. Całość uzupełniana jest zajęciami o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym i krajoznawczym.

Po zaplanowanym i zrealizowanym pobycie grup w mieście Bagrationowsk (okręg kaliningradzki) w środę 31 lipca młodzież przybyła do Górowa Iławeckiego, gdzie po zakwaterowaniu w internacie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, udała się na kolację integracyjną przygotowaną na terenie parku linowego w Kamińsku.

Rankiem, w czwartek 1 sierpnia uczestnicy projektu wyjechali z Górowa Iławeckiego na zaplanowane zajęcia do Garncarskiej Wioski w Kamionce. Na miejscu zwiedzili osadę, gdzie w towarzystwie przewodnika zapoznali się z procesem wytwarzania garnków na kole garncarskim, zwiedzili miejscowe muzeum garncarstwa, obejrzeli mazurską stodołę, kuźnię, przyjrzeli się prezentowanym dawnym sprzętom gospodarstwa wiejskiego i przedmiotom codziennego użytku z przed wieku. Uzupełnieniem tego punktu programu dziennego był udział w grze terenowej, w czasie której można było wykazać się indywidualnymi zdolnościami z orientacji w terenie. Był to bardzo ciekawy moment i rzeczywiście wykazali się najzdolniejsi.

W piątek 2 sierpnia odbyły się przewidziane harmonogramem zawody strzeleckie z karabinków pneumatycznych o puchar Burmistrza. Przeprowadzone one zostały w strzelnicy sportowej Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim. Najlepszymi strzelcami okazali się uczniowie górowskich szkół. Po obiedzie żądna wrażeń i nowych doświadczeń młodzież zdobywała nowe umiejętności w warsztatach rękodzielniczych zorganizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Górowo Iławeckie. Ponieważ liczyły się tutaj przede wszystkim zdolności manualne, więc zupełnie zatarły się różnice językowe, natomiast liczył się indywidualny, wrodzony talent. Po obiedzie był wyjazd na baseny termalne w Lidzbarku Warmińskim, natomiast po południowych pracach projektowych można było wybrać się na indywidualną przechadzkę, bądź potańczyć na dyskotece.

Sobotę 3 sierpnia organizatorzy przeznaczyli na wyjazd oraz imprezę integracyjną w Galindii. Celem zamysłu było poprzez wspólną zabawę poznawanie obyczajów i tradycji najdawniejszych mieszkańców terenów Krainy Wielkich Jezior. W drugiej części dnia i po powrocie do Górowa Iław. grupy miały możliwość wziąć udział w monumentalnym lokalnym wydarzeniu kulturalnym, jakim był Festiwal Kultury Ukraińskiej EKOŁOMYJA organizowanym przez Środkowo-Europejskie Centrum Szkolenia. Jednocześnie była to doskonała okazja do wspólnej zabawy plenerowej, w której młodzież bardzo chętnie uczestniczyła.

Niedziela 4 sierpnia została przeznaczona na spotkania w mieszanych grupach językowych w domach rodzinnych. Tego też dnia, po dokończeniu cyklicznych prac projektowych, odbyła się ich prezentacja. Dzień zakończył się podsumowaniem wymiany, happeningiem, któremu nadano nazwę „Wieczór Narodów”, czyli prezentację swoich małych i dużych ojczyzn.

Poniedziałek 5 sierpnia, to był czas pożegnań, podsumowań i odjazdów poprzedzony spotkaniem z władzami samorządowymi Miasta i Gminy Górowo Iławeckie.

Kolejny raz przeprowadzone zostało i zbilansowane ważne przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym. Uczestnikom został zaproponowany różnorodny i bogaty program szkoleniowy, artystyczny, sportowym i historyczno-edukacyjny. Jak potwierdzili to biorący w nim udział, z pewnością wpłynął on na rozwój indywidualnych cech osobowości oraz realną integrację. 

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content