Od zapalenia świecy pamięci oraz złożenia symbolicznego bochenka chleba przed  Ikoną Krzyża, poświęconych ofiarom Wielkiego Głodu w latach 1932-1933 na Ukrainie (w jego następstwie zginęło około 6-7 milionów ludzi), rozpoczął się na sali widowiskowej w sobotnie przedpołudnie 23 listopada w górowskim Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania XX Archidiecezjalny Przegląd Twórczości Religijnej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Lejtmotywem całości było hasło „Kościół zawsze i wszędzie jest z Tobą”.

Dwudziestoletni jubileusz górowskiego Przeglądu, co zaznaczył prowadzący, odbywał się w szczególnym dla Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego roku 75 rocznicy śmierci lwowskiego metropolity Andrzeja (Андрея) Szeptyckiego oraz 150 rocznicy urodzin jego brata Klemensa (Климентія) Szeptyckiego.

Gościem honorowym Przeglądu był arcybiskup, metropolita przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz.

Witając w imieniu organizatorów przybyłych uczestników Przeglądu oraz gości, ks. mitrat Jan Łajkosz, między innymi, zaznaczył: Pamiętajmy, że Kościół, to jesteśmy my. Mamy dzisiaj na scenie ikony, carskie wrota. Jesteśmy w symbolicznej świątyni, w której słyszymy słowo Chrystusa. Dzisiaj wy będziecie mogli powiedzieć, jak je odczytujecie, kim jest dla was Chrystus. Słuchać was będzie także Kościół, czyli my wszyscy, zgromadzeni na tej sali. Z całego serca witam was na dzisiejszym święcie.

Przed publicznością swoje programy zaprezentowały dziecięce i młodzieżowe grupy z Bajor Małych, Węgorzewa, Kruklanek, Warszawy, Morąga, Bartoszyc, Olsztyna, Pasłęka, Lelkowa, Giżycka, Pozedrza, Ornety, Godkowa, Elbląga, Chrznowa, Wydmin, Pieniężna, Kętrzyna, Asun, Cyganka, Górowa Iławeckiego. Razem – niezwykle barwna gromada solidnie przygotowana do prezentacji przez katechetów i nauczycieli. Gościem święta był młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny (wykorzystujący tradycyjne instrumenty ludowe) „Modern Folk” z Drohobycza, który przybył do Górowa Iławeckiego pod opieką ks. Andrzeja Bunia.

Arcybiskup Eugeniusz Popowicz podsumowując jesienne święto religijnej poezji, pieśni a także teatru, podziękował za pamięć o tragedii z przed ponad osiemdziesięciu lat, zgotowanej bezbożnym sowieckim reżimem, następstwa której odczuwane są przez naród ukraiński do dzisiaj. Jako chrześcijanie możemy  jedynie i dzisiaj, i w przyszłości na zło odpowiadać dobrem, a także jednoczyć się we wspólnocie oraz pomocy bliźnim.

Przegląd zakończył się wręczeniem dyplomów uczestnikom, organizatorom i sponsorom oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu „Jesteśmy rodziną” («Ми є родина»).

Autor: Bohdan Tchórz

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content