Na terenie Leśnictwa Kiwajny w pobliżu granicy z Rosją, leśnicy z Nadleśnictwa Górowo Iławeckie odkryli pozostałości kompanii, zajmującej się lokalizowaniem i naprowadzaniem na cel  myśliwców niemieckich w czasie II Wojny Światowej. Kompania nosiła kryptonim „Korinthe”. Obiekt ten był znany z dokumentów źródłowych, jednakże powszechnie uważano, że jego elementy rozmieszczone były bardziej na północ (w obecnym  Obwodzie Kaliningradzkim).

Zasadniczym wyposażeniem stacji “Korinthe” były zestawy urządzeń radionamierników typu FuSAn 733, w którego w skład wchodziły dwa urządzenia: “Heinrich-Peiler” i “Hans E-Mess Gerät”. W okresie późniejszym na wyposażenie zaczęto wprowadzać także urządzenia FuSAn 730/731″Freya-EGON”.

Na terenie Nadleśnictwa udało się zlokalizować dwie podstawy wież radionamiernika “Heinrich-Peiler” i jedną podstawę radionamiernika “Freya-EGON”. Część obiektów systemu rozlokowana została za obecną granicą państwową, po stronie rosyjskiej.

Kompania “Korinthe” służyła do lokalizowania własnych myśliwców. Wrogie samoloty namierzane były przez stację radarową “Heimchen”, która znajdowała się w pobliskiej wsi Tapilkajmy. Umożliwiało to naprowadzenie myśliwców na formacje samolotów alianckich.

W rejonie podstaw wież znajduje się tajemniczy budynek niewiadomego przeznaczenia (nazywany lokalnie „suszarnią”). W obiekcie tym przypuszczalnie znajdowało się centrum koordynacji i dowodzenia całego systemu.

Nadleśnictwo Górowo Iławeckie składa serdeczne podziękowania Panu Cezaremu Piotrowskiemu i Tomaszowi Sowińskiemu, za pomoc w poszukiwaniach i wsparcie merytoryczne.

Autor: Waldemar Ostrowski

Facebooktwitter
Kategorie: Nasze Okolice

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content