11 czerwca tego roku Kościół Rzymskokatolicki obchodził święto Bożego Ciała, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To szczególne święto ma charakter dziękczynny i radosny. Jego istotnym elementem jest procesja, w której bierze udział cała parafia. W ten dzień katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.

Uroczystość została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon. W Polsce Boże Ciało po raz pierwszy wprowadził biskup Jan Nankier* w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Natomiast w 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim święto to uznano za powszechne i obchodzone we wszystkich kościołach w państwie. W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.  

Wielu wiernych po skończonej modlitwie odłamuje gałązki z drzewek zdobiących ołtarze i zabiera je do domu, jako szczególny rodzaj talizmanu chroniącego rodzinę.

Zwracając się do wiernych przy ołtarzu przed ratuszem miejskim w Górowie Iławeckim proboszcz, ks. Jan Puławski podczas kazania zaznaczył: Czasem trudno jest nam przyjść na spotkanie z Jezusem. Niekiedy trudno znaleźć czas, wygospodarować go sobie, bo mamy tyle innych ważnych i ważniejszych obowiązków, tyle ważnych spraw. A czy ta godzina, to tak dużo, tak długo, czy może tak niewygodnie? A przecież ten czas, który poświęcamy dla Boga, jest przez Boga nam oddany…

W liturgii oraz procesji, prócz proboszcza, wziął także udział ks. kanonik Józef Gawrylczyk.

_____________________________________________

* Właściwie Jan Kołda herbu Oksza, ur. ok. 1270 r. w Kamieniu, zm. 8 kwietnia 1341 r. w Nysie, biskup krakowski w latach 1320-1326, w latach 1326–1341 biskup wrocławski.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content