W sobotę 25 lutego 2011 r. (dokładnie dziesięć lat temu) odprowadziliśmy na wieczny odpoczynek profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki, Jerzego Nowosielskiego.

Profesor Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, artysta światowego formatu, szczególnie powiązany był, dzięki swojej twórczości, z regionem Warmii i Mazur, bowiem tutaj właśnie możemy podziwiać jego prace (malarstwo monumentalne) zrealizowane w cerkwi greckokatolickiej w  Górowie Iławeckim oraz klasztorze Ojców Bazylianów w Węgorzewie. Jego ikona, „Spotkanie Melchizedeka z Abrahamem”, zdobi ołtarz cerkwi pw. Najświętszej Marii Panny w Ostrym Bardzie.

W ostatnią drogę, 26 lutego 2011 r., na cmentarz Rakowicki w Krakowie, Profesora odprowadzili grekokatoliccy i prawosławni duchowni, przyjaciele, przedstawiciele miejscowej i państwowej administracji, mieszkańcy Krakowa.

Obecny na uroczystości, pierwszy po 1989 r. premier RP, Tadeusz Mazowiecki, między innymi powiedział: „Wieloletnie artystyczne i teologiczne poszukiwania uczyniły profesora Nowosielskiego człowiekiem o niezwykłym wymiarze duchowym. Jego nieocenionym wkładem w dialog ekumeniczny są prace, które wzbogacają wnętrza zarówno cerkwi, jak i kościołów, przypominając o tysiącletniej tradycji jedności Kościoła (…)”.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content