Poniedziałkowym przedpołudniem 8 marca, przy zimowej aurze i padającym od czasu do czasu śniegu, greckokatolicka wspólnota Górowo Iławeckiego, rodzina, przyjaciele i znajomi pożegnali Zenona Deputa, współmieszkańca znanego zwłaszcza starszemu pokoleniu.

Środowisko Zenona Deputa szczególnie ceniło za jego uzdolnienia i umiejętności. Był on bowiem artystą malarzem (chociaż utrzymującym się z prowadzonych prac remontowych). Nie takim legitymującym się dyplomem, lecz posiadającym naturalny talent, który cały czas, w miarę swoich skromnych umiejętności, rozwijał i pielęgnował.

Wielu mieszkańców Górowa Iławeckiego i okolic posiada w swoich mieszkaniach prace autorstwa miejscowego, jak go niektórzy nazywali, „naszego Matejki”. Są to głównie obrazy o treści religijnej, pejzaże, architektura miejska, martwa natura. Niektóre z jego prac trafiły także za granicę.

W okolicach Górowa Iławeckiego Zenon Deput wraz z rodziną osiedlili się mocą deportacyjnej akcji „Wisła” w 1947 r. przesiedleni z pod rodzinnej Sieniawy, miejscowości do której malarz kilkakrotnie powracał, a często wspominał w rozmowach z przyjaciółmi.

Po roku 1981, kiedy to miejscowa parafia greckokatolicka w Górowie Iławeckim pozyskała na własność niszczejący kościół gotycki, Zenon w sposób szczególny zaangażował się w jego renowację. Jego autorstwu, między innymi, należało uzupełnione malowidło na odremontowanym stropie. Ta praca przetrwała dwa dziesięciolecia, aż do przeprowadzenia pełnych prac konserwatorskich.

Przez ponad dwadzieścia lat Zenon Deput związany był  z ukraińską szkołą w Górowie Iławeckim gdzie, dzięki uprzejmości dyrekcji, posiadał niedużą pracownię. Z tego okresu pochodzą liczne malowidła tematyczne zdobiące szkołę (jak również pobliską szkołę podstawową). Chętnie brał udział w warsztatach artystycznych z młodzieżą, szczególnie w zajęciach z projektowania plakatów i afiszy.

Zmarł  w wieku 87 lat.

Bohdan Tchórz

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content