Pochmurny poranek 21 marca 2021 roku, niedziela, pierwszy dzień wiosny w naszym regionie, wiosny raczej nie przypominał. Ani słońca, ani radosnego świergotu ptaków, ani najmarniejszych nawet kwiatków w parkach, na skwerach, a do tego pustki na ulicach spowodowane pandemią. Słowem – posępność.

Pierwszy dzień wiosny jest dniem szczególnym w nasze kulturze, bowiem także bardzo często przez uczniów naszych szkół (wszelkich szczebli) obchodzony jest wówczas tak zwany Dzień Wagarowicza.

Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z obchodami pierwszego dnia wiosny jest topienie „marzanny”. Kukła – „marzanna”, która wyrabiana jest ze słomy i różnych tkanin na podobiznę kobiety (!), a następnie topiona czy palona, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Dzisiaj zwyczaj ten jest formą zabawy, pielęgnowaną przede wszystkim w przedszkolach i szkołach, jednak w czasach słowiańskich rytuał ów traktowano bardzo poważnie. 

Dla młodych ludzi „dzień wagarowicza”, to szczególny powód do radości. Dlatego też wielu z nich decyduje się opuścić szkolne mury i spędzić ten dzień na łonie natury. 

W tym roku, w pierwszy dzień wiosny wagarować wcale nie było potrzeby, ponieważ w szkolnych murach albo mało kto, albo i nikt nie przebywał. Zawiniła ogólnoświatowa zaraza.

Niemniej, pomimo smutnego obrazu dzisiejszej rzeczywistości, warto wspomnieć nie aż tak odległe lata, kiedy to pierwszego dnie wiosny nasze dzieci, uczniowie razem z wychowawcami i nauczycielami* w swoich szkołach potrafili się całkiem  sympatycznie bawić. Także wykazywać wielką kreatywność we wspólnym kleceniu kukieł, które w końcowym rezultacie były niweczone.

_______________________________________________________________

* (na archiwalnych zdjęciach: uczniowie z nauczycielami ze szkoły podstawowej w Górowie Iławeckim w czasie obchodów pierwszego dnia wiosny)

Wiosenne przysłowia:

– „A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”.

– „Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa”.

– „Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje” .

– „Na marzec narzeka każdy starzec”.

– „W marcu jak w garncu”.

– „Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”.

– „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”.

– „W kwietniu łagodne kwiatki, w grudniu śnieżne płatki”.

– „Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”.

– „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”.

– „Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata”.

– „W marcu śnieżek sieje, a czasem słonko grzeje”.

– „I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było”.

– „Gdy przyjdzie wiosna hoża, pójdzie zima do morza”.

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content