Zgodnie z kalendarzem juliańskim (którym posługują się w liturgii wierni obrządków wschodnich), grekokatolicy i prawosławni  minionej niedzieli (25 kwietnia) obchodzili Palmową Niedzielę,  święto o tydzień poprzedzające Wielkanoc. Olsztyńsko-gdański biskup (władyka) greckokatolicki, Arkadiusz Trochanowski, tradycyjne palmy, gałązki wierzby, tego dnia poświęcił w gdańskiej konkatedrze Opieki Najświętszej Bogurodzicy i św. Bartłomieja.

Dzisiaj (30 kwietnia) wierni obrządków wschodnich obchodzą uroczystość Wielkiego Piątku (w tym roku święta Wielkanocy przypadają u nich cztery tygodnie później niż u rzymskich katolików).

W Wielki Piątek obowiązuje dzień surowego postu, w świątyniach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna. Tradycyjnie, tego dnia wczesnym popołudniem odbywają się procesje, potem nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego.

Grób Pański symbolizuje w tradycji wschodniej płaszczenica – wystawiany na środku świątyni na specjalnej konstrukcji całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa złożonego w grobie. Płótno często zdobione jest ornamentami oraz wizerunkami apostołów i scenami religijnymi.

W Wielką Sobotę wierni będą święcić koszyczki z pokarmami.

Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne wszystkie uroczystości odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych.

(bt)

zdjęcia: archiwum

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content