Skomercjalizowany dzisiejszy św. Mikołaj, to uśmiechnięty staruszek z białą brodą, w czerwonym kubraku przepasanym czarnym skórzanym pasem i czapce z pomponem. Przemieszcza się saniami zaprzężonymi w renifery. Mieszka w Laponii lub Biegunie Północnym. W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia rozwozi swoimi saniami wielkie worki z prezentami dla dzieci na całym świecie.

Pierwowzorem tej postaci był biskup Miry. Było to w III i IV w.n.e. Mikołaj pochodził z bogatej rodziny, a kiedy odziedziczył po rodzicach olbrzymi majątek, wtedy postanowił dzielić się nim z biednymi i potrzebującymi dziećmi. Prezenty jakie rozdawał, był to najczęściej chleb, orzechy, pieniądze, książki ze świętymi obrazkami, ptaszkami lub też rózgi dla niegrzecznych dzieci.

Utrwalone wizerunki św. Mikołaja wschodu i zachodu różnią się między sobą, tak samo, jak różnią się swoimi szatami biskup wschodu i biskup zachodu.

Dzisiaj, 6 grudnia, według kalendarza gregoriańskiego, mamy Dzień Świętego Mikołaja, Kościoły wschodu będą obchodziły go za dwa tygodnie – 19 grudnia (według kalendarza juliańskiego).

Przysłowia:

– Jeśli święty Mikołaj lodu nie roztopi, długo będą w ręce chuchać chłopi.

– Na Mikołaja porzuć wóz i zaprzęż sanie.

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content