Datowane na 2021 rok, wspaniałe dzieło, album z przepięknymi ilustracjami oraz opisami, wydało Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Publikacja zatytułowana jest: Thesaurus Ecclesiae. Dziedzictwo artystyczne i historyczne Kościoła Warmińskiego w zbiorach Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Opracował kompendium ks. dr Zbigniew Czernik, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka w Olsztynie. Ksiądz dyrektor pochodzi z Górowa Iławeckiego. We wstępie dyrektor podaje, że na obecną chwilę muzeum posiada ponad 1000 obiektów – dzieł sztuki, rzemiosła, archeologii, numizmatyki, grafiki, a także przedmiotów, które towarzyszyły działalności Kościoła w dawnych wiekach: „Zgromadzenie w jednym miejscu tak wielu eksponatów daje też obraz świetności historycznej Warmii, jej bogactwa i wrażliwości ludzi na piękno, szczególnie w służbie Bogu”.

Arcybiskup Warmiński Józef Górzyński w słowie od siebie zaznacza: „Na żywo mamy sposobność podziwiać bogatą historię Warmii, Dominium Warmińskiego czy diecezji warmińskiej zamkniętą w artefaktach sięgających XIII wieku. Dostrzegamy ogromną troskę naszych przodków o piękno, styl i rangę obiektów służących przede wszystkim liturgii i kultowi. To bezcenne świadectwo wiary i miłości do Boga rządców, wspólnot parafialnych, jak i zwyczajnych ludzi wyrażone w sztuce – niezwykłej ludzkiej twórczości”.

Muzeum w swoich zbiorach posiada także artefakty przywiezione przez dawnych parafian polskich parafii na Ukrainie, którzy przywieźli je z sobą do Polski w 1945 r. ratując przed grabieżą czy konfiskatą przez komunistyczne władze.

Artefakty zaprezentowane w albumie podzielone zostały na kategorie:

  • gotyk
  • Malarstwo, rzeźba, złotnictwo – nowożytność
  • Malarstwo, rzeźba, złotnictwo – XIX – XX wiek
  • Rzemiosło/rzemiosło artystyczne
  • Grafika/druk
  • Tkanina
  • Medale

(bt)

Facebooktwitter

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Skip to content