Uczą się języka polskiego i poznają region

Grupa ukraińskich uchodźców, zmuszona w wyniku działań wojennych podjętych na szeroką skalę przeciwko ich ojczyźnie przez Federację Rosyjską, opuściła swój kraj i znalazła przytułek w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Uchodźcy, w przeważającej większości młode kobiety z dziećmi, bardzo chętnie biorą udział w zajęciach zorganizowanych dla nich przez miejscowych aktywistów (dzieci w tym czasie przebywają na lekcjach), którzy z własnej inicjatywy i w oparciu o przygotowane przez siebie materiały dydaktyczne, postanowili pomóc im w adaptacji w obcym, niemniej przyjaznym, środowisku. Zajęcia odbywają się w świetlicy internatu Zespołu Szkół, natomiast prowadzą je osoby o poważnym doświadczeniu pedagogicznym.

Słuchacze szkolą się w oparciu o materiały z podstaw języka polskiego przygotowane przez prowadzących. Są to najczęściej wykorzystywane zwroty i słowa z języka potocznego dotyczące np. zakupów, zdrowia, banków, odzieży, kosmetyków, rozmów o rodzinie, szkole, religii itd.

Uzupełnieniem tych szczególnego rodzaju warsztatów są wykłady o regionie, jego geografii i historii ze szczególnym uwzględnieniem obecności tutaj mniejszości ukraińskiej.

bt

Facebooktwitter

One thought on “Uczą się języka polskiego i poznają region

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*